Yaşam

Kürt asıllı Afşin Guinness Dünya Rekorları kitabına girdi

20 yaşındaki Kürt asıllı İran vatandaşı Afşin, 65.24 santimetrelik boyuyla “dünyanın en kısa yetişkin erkeği” olarak Guinness Rekorlar Kitabı’nda yerini aldı. 6 buçuk kilo ağırlığında olan Afşin, “Dünyadaki en uzun adamın kim olduğunu biliyorum. Avuçlarına sığabilirim” dedi.

Yaşamını İran’ın ücra bir köyünde sürdüren Afşin Guinness Dünya Rekorları kitabına gidi. Nedeni,  dünyanın yaşayan en kısa yetişkin erkeği olması…

Boyu 65.24 cm olan 20 yaşın daki genç adam zayıflığı nedeniyle hiçbir zaman okula gidemedi. Ağırlığı 120-200 gram arasında değişen cep telefonlarını ağır olduğu için sürekli olarak taşıyamadı. Uzun süre dezavantaj olan bu özelliğiyle ünlü oldu. 700 gram olarak doğan Afşin, şu anda 6.5 kilo ağırlığında.

Afşin, İran’ın Batı Azerbaycan Eyaleti, Bukan İlçesinde bulunan ücra bir köyde keşfedildi. Fars lehçesini kullanarak hem Kürtçe hem de Farsça konuşuyor.

Afşin’in Kuzey İran’daki hayatı kolay olmadı. Boyundan dolayı okula gidemeyen Afşin, okuma yazma ile mücadele etti. Ancak son zamanlarda adını yazmayı öğrendiği için çok mutlu.

Afşin’in babası Esmaeil Ghaderzadeh, “Devam eden tedavi ve oğlumun fiziksel zayıflığı, okumayı bırakmasının ana nedenleri, aksi takdirde zihinsel sorunu yok” dedi.

Buna karşılık, Afşin, taşıması zor olsa da akıllı telefon kullanma konusunda çok bilgili. Afşin, “Genel olarak telefonların uzun süre kullanımı ağır, ancak yine de idare ediyorum” dedi.

Afşin’in yaşadığı ev mütevazı ve ailesi çok çalışmasına rağmen bazen yaşam masraflarını, ilaçlarını ve tedavisini sağlamakta zorlanıyor.

Afşin’in kısa yapısı, onu bir inşaat işçisi olarak babasının izinden gidemez hale getiriyor. Afşin için köyünde herhangi bir iş de yok. Uzun boyluların özel dikim olması nedeniyle kıyafet bulması daha zor gibi görünse de Afşin de benzer bir mücadele yaşıyor. Afşin çocukken herhangi bir Guinness Dünya Rekoru kitabına sahip olacak kadar şanslı değildi, ancak insan vücuduyla ilgili rekorların en sevdiği şey olduğunu söyledi.

Ailesine yardım etmek isteyen çocuk adam Guinness rekoruyla gelen ünlülükle bu amacını gerçekleştirmek istiyor.

(kaynak: ntv.com.tr)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu