Yaşam

Kürt akademisyenin itirazı red edildi

Fırat Üniversitesi’nde İİBF Maliye Bölümü araştırma görevlisi olan Hifzullah Kutum’a, sosyal medyadan paylaşımları nedeniyle uyarı cezası verildi. Kutum’un, cezaya itirazı reddedildi.

Hifzullah Kutum’a sosyal medya hesabından yaptığı “Şoreşa İlone hemu Kurdan piroz be, Biji Kürdistan” (Eylül Devrimi tüm Kürtlere kutlu olsun. Yaşasın Kürdistan) paylaşımı gerekçesiyle dekanlık tarafından soruşturma açıldı. Kutum soruşturma sonunda uyarı cezası aldı. Ancak Kutum’un uyarı cezasına yaptığı itiraz, dün Dekan Vekili Prof. Dr. Kenan Peker tarafından reddedildi.

Yaptığı paylaşımlar nedeniyle savunması istenen Kutum’a, paylaşımı ne amaçla yaptığı ve görselde yer alan ifadenin “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin toprak bütünlüğüne ve sınır güvenliğine yönelik bir tehdit/kasıt içerip içermediği” soruldu.

utum savunmasında, “Türkiye Cumhuriyeti ile Kürdistan Bölgesel Yönetimi arasında gerçekleşen resmi temaslarda, görselde yer alan Kürdistan ifadesinin ve bayrağının kullanıldığını” söyledi. Ek olarak ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Mesud Barzani ve Mesrur Barzani’yle olan resmi temaslardaki verilen karelerde yer alan Kürdistan ifadesi ve bayrağının kullanıldığına dikkat çekti.

Kutum’un uyarı cezasına yaptığı itiraz, dün Dekan Vekili Prof. Dr. Kenan Peker tarafından reddedildi. Ret yazısında, “Uyarma cezası zaten en alt ceza olduğu için kararın kaldırılması söz konusu değildir” denildi.

BİZ SANA EN DÜŞÜK CEZAYI VERDİK’
Basına verdiği demeçlerden sonra Dekan Vekili Kenan Peker tarafından kendisine ‘ne yapmaya çalışıyorsun’ sorusunun yöneltildiğini belirten Kutum şöyle konuştu: “Mağdur edildiğimi, haksızlığa uğradığımı, sesimi duyurmaya çalıştığımı, yaptıkları şeyin doğru olmadığını ve diplomatik bir sıkıntıya bile sebep olabileceklerini söyledim. Kendisinin, ‘biz sana en düşük cezayı verdik’ gibisinden bir söylemi oldu. Yani benim yaptığım paylaşımın, benim görev tanımımla herhangi bir alakası olmamasına rağmen soruşturma açılıyor ve sanki bana iyilik yapmış gibi tavır sergiliyor. Bunu kabul etmem mümkün değil. Yaptığım paylaşım benim özgürlük alanımda. Benim düşüncemi, duygularımı, hür ifademi belirten bir şey. Benim bu paylaşımlarımın adli veya idari bir soruşturmaya konu olmaması gerekiyor. Sonucu ne olursa olsun ben bu mağduriyetimi duyuracağım. Ya altında kaldırım ya da üstüne çıkarım. Benim için ikisi de kabulümdür.”

‘BİR SORUŞTURMA DAHA AÇILACAK’
Hakkında açılan soruşturmanın ardından paylaşımlarına devam ettiğini belirten Kutum, dekan vekili tarafından ‘başka bir soruşturma daha açacağız’ denildiğini aktardı. Asla geri adım atmayacağını belirten Kutum, “Kınama cezası, maaştan kesme ve sonrasında ihraca kadar götürürler bu işi. Benim soruşturmalardan yana korkum yok çünkü haklıyım. Bu insanlarda Kürt düşmanlığı ya da Kürtlüğe karşı bir antipati var. Kurumların ve kanunların kendilerine verdiği yetkiyi suistimal ediyorlar. Kendilerine yönelik bir mağduriyet söz konusu olduğunda kanunları tanırlarken, başkalarına yönelik mağduriyetlerde kanunlar unutuluyor. Müthiş bir aymazlık bu” ifadelerini kullandı.

Tehditler aldığını belirten Kutum, “Kendisini ülkücü olarak tanıtan kişiler, okulda iletişimimizin olduğu ülkücü bir hocayı aramışlar ve beni sormuşlar, döveceklerini belirtmişler. O da bunun yanlış olduğunu anlatmaya çalışmış. Ben bunlardan korkarak geri adım atmam. Aynı zamanda ne gerek vardı diye tepki verenler de oldu. Sürekli bir sindirme zihniyeti var. Susa susa bu hale geliyor insanlar zaten.”

‘KÜRDİSTAN BİR GERÇEKLİKTİR’
‘Biji Kürdistan’ diyerek tarihsel ve kültürel bir gerçekliği kastettiğini söyleyen Kutum, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bugün ülkeler kurucuların ismiyle ya da coğrafi isimlendirmelerle anılabilir. Kürdistan bir gerçekliktir. Bir insan Kürdistan diyerek tüm dünyayı da ifade edebilir. Kürtün her bulunduğu toprağı Kürdistan olarak görenler de olabilir. Benim buradaki Kürdistan ifadem tarihsel ve kültürel bir gerçekliktir. Ben kendimi kriminalize edecek bir şey söylemedim. Ucuz kahramanlık yapacak biri değilim. 8 senedir buradayım ve Kürt kimliğimden ötürü başıma gelen ilk olay bu.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu