Ortadoğu

Kurdistan’da Bayrak Coşkusu

Kürdistan bayrağı Irak Cumhuriyeti’ne bağlı Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin bayrağı olarak kullanılmaktadır.
Kürt ulusal renklerinden oluşmaktadır. Arka planda, birbirine paralel ve eşit olarak sırasıyla kırmızı, beyaz ve yeşil üç renk şeridi, bunların odağında koyu sarımsı renkle toplam 21 saçaklı güneş (Roj) bulunmaktadır. 21 sayısı hürmet edilen bir sayıdır, kadim ve yerli Kürt dini olan Yezdanizmde ve onun modern dallarında “yeniden doğuşu/dirilişi” simgeler

Bayrak ilk olarak 1920 yılında kurulan Teşkilat-ı İçtimaiye Cemiyeti tarafından renk ve şekli kabul edilerek millî bayrak olarak ilan edildi.Ekrem cemil paşa Doza Kürdistan isimli eserinde buna ilişkin olarak şu bilgiyi aktarır: “Teşkilati ictimaiye cemiyeti uzunlama olarak üç renkten müteşekkil yukarıda kırmızı ortada beyaz üzerinde güneş ve altta yeşil renkli Kürt bayrağının renk ve şeklini tespit ederek milli bayrak olduğunu ilan etti.

Kürt gazeteci yazar Musa Anter Hatıralarım 1-2 isimli eserinde 1948 yılında arkadaşları ile beraber İstanbul’da kurdukları gizli bir örgütün yemin töreninde kullanmak üzere bayrak hazırladığını şöyle ifade eder: “Bir hatıra olarak söylüyorum, bu davaya sadakat için yemin etmek gerekiyordu. Herhalde Kurana el basmazdık. Yeminimizin de biraz milli olması kararlaştırıldı. Bu da Kürt bayrağı ve silahla olacaktı. Yusuf Bey’in tabancası vardı. Bir Kürt bayrağının yapılması ödevi de bana verildi. Kapalıçarşı’dan yarımşar metreden dört renk geniş kurdele aldım. Bayrak bugün de biliniyor: Beyaz, kırmızı, yeşil ve beyazın ortasında bir güneş şekli. Bayraktaki renkleri ve güneş sembolünün anlamı şöyleydi: Beyaz, barışı; kırmızı, kan ve ihtilali; yeşil, Kürdistan ve Mezopotamya’nın bereketini; güneş de, Kürt, milli dini olan Zerdüştlükten geliyordu.
Kürdistan Bölgesel Yönetimi Parlamentosu 19 Haziran 2009’da aldığı kararla 17 Aralık 1945’te Mahabad Belediyesi binasında Kürdistan bayrağının dalgalanmasına ithafen 17 Aralık tarihini Kürdistan Bayrak Günü olarak ilan etti.

İşte 17 Aralık Kürdistan Bayrağı Günü, Kürdistan Bölgesi’nin bir çok kentinde kutlanmaya başlandı. Başkent Erbil başta olmak üzere, Süleymaniye, Duhok ve Halepçe’de Kürdistan Bayrağı Günü coşkuyla kutlandı.

Bayrak Günü vesilesiyle Kürdistan Bölgesi Parlamentosu’nda resmi bir tören düzenlendi.

Başkent saat 12:00’da Erbil Kalesi’nde de özel bir tören düzenlendi. Ayrıca Mahmur Cephesi’nde de saat 10:30 sıralarında bin metre uzunluğunda Kürdistan Bayrağı taşındı.

17 Aralık Kürdistan Bayrak Günü dolayısıyla başkent Erbil’de Başbakan ve hükümet yetkililerinin katılımıyla resmi tören düzenlendi.

Başbakan Mesrur Barzani’nin de katılımıyla hükümet binasında düzenlenen Kürdistan Bayrak Günü töreninde, IŞİD tarafından 6 Ağustos 2014’te şehit edilen Peşmerge Hucam Surçi’nin iki çocuğu, göndere bayrak çekti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu