Ortadoğu

‘Kürdistan yok’ sözüne Kürdistan Bölgesi Peşmerge Bakanlığından cevap

Peşmerge Bakanlığı, Türkiye Savunma Bakanı Akar’ın ‘Kürdistan yoktur’ sözüne ilişkin açıklama yaptı.

Kürdistan Bölgesi Peşmerge Bakanlığı, Türkiye Savunma Bakanı Hulusi Akar’a yanıt vererek “Kürdistan adının inkar edilmesinin şaşırtıcı olduğunu” açıklamasında bulundu.

Peşmerge Bakanlığı’nın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Türkiye Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın Kürdistan’ın inkarına yönelik açıklamaları bizim için şaşırtıcı oldu.

Kürdistan Bölgesi’ni bizzat ziyaret etti. Bize hangi bölgeyi ziyaret ettiğini ve adının ne olduğunu söylemiyor mu?

Akar’ın Kürdistan coğrafyasının varlığından şüphesi varsa, belgelere ve Osmanlı tarihine baksın, o zaman Kürdistan’ın var olup olmadığını anlayacaktır. Bir halkı veya coğrafyasını inkar etme zihniyeti her zaman sorunların kaynağı olmuştur ve iyi bir sonuç doğurmamıştır.”

Ne olmuştu?

Millî Savunma Bakanlığı’nın 2022 yılı bütçe teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda sunum yapan Bakan Hulusi Akar,komisyon görüşmeleri sırasında konuşan HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç, “Son zamanlarda federe Kürdistan bölgesinde kimyasal silah ve göz yaşartıcı gazların kullanıldığına dair iddialar var” dedi. ‘Avrupalı, Iraklı gazeteciler, aydınlar, yazarlar ve kimi sivil insanların beyanlarının söz konusu olduğunu’ belirten Oruç, “Türkiye, 1997 yılında Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü tarafından yönetilen Kimyasal Silahlar Sözleşmesi’ne imza atmış bir ülkedir, dolayısıyla bu konuyla ilgili hassasiyeti yüksek olması gereken bir ülkedir” diye konuşmuştu.

HDP’li Oruç’un konuşmasının ardından “Bir cümle, sadece bir cümle” ifadeleriyle söz talep eden Milli Savunma Bakanı Hulisi Akar, “Türkiye’de ve Türkiye’nin dışında Kürdistan diye herhangi bir coğrafi bölge yok” dedi. HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan’ın, “Niye? Irak Kürdistanı yok mu?” sorusu üzerine Bakan Akar, “Yok, yok” yanıtını vermişti.

Oysaki:

Ocak ayında Kürdistan Bölgesi’ne geçen Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler, Başkan Mesud Barzani ile görüşmüştü,başkent Erbil’de gerçekleştirilen görüşmede, Kürdistan Bölgesi Dış İlişkiler Ofisi Sorumlusu Sefin Dizayi de yer almıştı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu