Ortadoğu

Kürdistan Bölgesi Başkanı ve Irak Cumhurbaşkanı bir araya geldi

Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih’le bir araya geldi.

Başkent Erbil’deki görüşmede, Irak’taki durum, parlamento seçimlerinin sonucu,seçim sonraki süreç, Erbil-Bağdat ilişkileri ve farklılıkları çözmeye yönelik çabalar, yaklaşan Irak kabinesinin oluşumu, terörle mücadele, IŞİD tehditleriyle mücadele ve son bölgesel gelişmeler ele alındı.

Kürdistan Bölgesi Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre,Neçirvan Barzani ile Berhem Salih arasındaki görüşmede her iki taraf da zorlukların üstesinden gelmek için Iraklı gruplar arasında işbirliği ve koordinasyonun gerekliliğini ve önemini bir kez daha teyit edildiğini, Irak’ta istikrarın sağlanması, vatandaşların beklenti ve taleplerini karşılayan bir hükümet kurulması ve Irak’taki siyasi sürecin gidişatının düzeltilmesi için ortak çaba gösterilmesi gerektiğine karar verdiler açıklaması yapıldı.

Seçim nasıl geçmişti?

ABD’nin 2003’te Saddam Hüseyin’i devirdiği işgalin ardından etnik köken ve mezheplere dayalı seçim sisteminde başbakan Şiilerden seçiliyor. O tarihten bu yana yapılan seçimlerde de hem mecliste hem hükümette Şiiler ağırlıkta oluyor.

10 Ekim 2021 Pazar günü yapılan erken seçim de, 2019 sonunda aylar süren ve yüzlerce kişinin ölümüne yol açan işsizlik ve yolsuzluk karşıtı protestoların ardından yapılan ilk seçimdi. Protestoların ardından seçimler yaklaşık 6 ay erkene alınmıştı.

Katılımın düşük olduğu seçim sonuçlarına göre Şii din adamı Sadr’ın partisi en fazla oyu almış,Eski Başbakan Nuri el Maliki’nin partisi ise, Şii partiler arasında en fazla oyu alan ikinci parti olmuştu.Sandaye dağılımı ise Hekim ve İbadi’nin oluşturduğu ittifak 4 sandalye kazanırken, Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) 33, Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) 15, Yeni Nesil Hareketi 9, Kürdistan İslami Partisi 4 ve Kürt Adalet Partisi de Mecliste 1 sandalye elde etmişti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu