Connect with us

Politika

Kürdistan Bölgesel Yönetimi bayrağı niye suç olsun?

Diyarbakır Stadyumu’nda oynanan ve Amedspor’un 2-0’lık galibiyeti ile sonuçlanan Bursaspor maçında bazı taraftarların tribünde ‘Kürdistan Bayrağı’ taşımalarına ilişkin Diyarbakır Valiliği ve Türkiye İçişleri Bakanlığı’ndan bir açıklama yapıldı.

Diyarbakır Valiliği ve Türkiye İçişleri Bakanlığı, Amedspor-Bursaspor maçın ile ilgili sosyal medyada yer alan Kürdistan bayrağı görüntülerinin yayılması ardından ilgililer hakkında yasal işlem başlatıldığını açıkladı.

Diyarbakır Valiliği, Amedspor-Bursaspor maçı ile ilgili sosyal medyada yer alan görüntülerin ardından ilgililer hakkında yasal işlem başlatıldığını açıkladı.

Açıklamada, “İlimizde oynanan Bursaspor -Amedspor maçı ile ilgili gerekli tüm tedbirler alınmıştır. Ancak sosyal medyada yer alan görsellerin seyircilerin elbiselerinin içinde stada sokulduğu konuya güvenlik kuvvetlerimizce derhal müdahale edildiği ve ilgililer hakkında yasal işlem başlatıldığı Kamuoyuna saygıyla duyurulur.” ifadeleri kullanıldı.

İçişleri Bakanlığı’ndan açıklama

Konuya ilişkin bir açıklama da Türkiye İçişleri Bakanlığı’ndan geldi. Yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer verildi:

“Bu akşam, Diyarbakır’da oynanan maçta alınan tüm güvenlik önlemlerine rağmen vücutlarına sararak stada soktukları değerlendirilen görsellerle ağır provakasyon hedeflenmiştir.

Sporu provakatif içeriklerle zehirlemek, isteyenlere hiç bir şartta fırsat verilmeyecektir. Provokasyona gerekli müdaheleler yapılmış ve derhal ilgililere yönelik soruşturma başlatılmıştır.”

Taraftarların tribünleri doldurduğu maçta Amedspor rakibini 2-0 yendi.

Amedspor’a galibiyeti getiren golleri 31’de Mehmet Alaeddinoğlu, 50’de Mansur Çalar kaydetti.

Bu sonuçla Amedspor puanını 9’a çıkartırken Bursaspor, 6 puanda kaldı.

Gelecek Partisi Genel Sekreteri Cemalettin Kani Torun konuyla alakalı Twitter hesabından açıklamada bulundu,. ”Açıklamasında Amedspor-Bursaspor maçına İçişleri Bakanlığının açtığı soruşturmaya Kürdistan Bölge Yönetimi Irak’ın anayasal bir parçasıdır. Oradan yetkililer geldiğinde önünde fotoğraf çektirilen bayrak niye suç olsun?” şeklinde tepki gösterdi.

Türkiye İçişleri Bakanlığı, Amedspor-Bursaspor maçın ile ilgili sosyal medyada yer alan Kürdistan bayrağı görüntülerinin yayılması ardından ilgililer hakkında yasal işlem başlatıldığını açıkladı.

Amedspor-Bursaspor maçındaki görüntülere ilişkin soruşturma başlatılmasına eski milletvekili ve Gelecek Partisi Genel Sekreteri Cemalettin Kani Torun’dan tepki geldi.

Twitter hesabından İçişleri Bakanlığının soruşturma açıklamasının fotoğrafını alıntılayan Gelecek Partisi Genel Sekreteri Cemalettin Kani Torun şu ifadeleri kullandı:

“Kürdistan Bölge Yönetimi Irak’ın anayasal bir parçasıdır. Oradan yetkililer geldiğinde önünde fotoğraf çektirilen bayrak niye suç olsun? Nahçıvan bayrağı açıldığında provokasyon olmuyorsa burada da olmaz. Vatandaşlarımızın akrabaları kardeş topluluklardır.”

Devamı…
Yorumunuz

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir