Sağlık

Koronavirüs, obezlerde kalp krizi ve beyin kanaması riskini artırıyor

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ferdi Tanır, koronavirüsün fazla kilolu ve özellikle obez kişilerde daha hızlı bir şekilde etki gösterip, kanda pıhtılaşmaya yol açarak kalp krizi veya beyin kanaması riskini artırabileceğini söyledi.

Koronavirüsle mücadelede salgının önüne geçebilmek için araştırmalar devam ediyor. Türkiye’de aşılanma oranı hızla artarken vaka sayıları henüz belli bir seviyenin altına düşmedi. ÇÜ Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ferdi Tanır, koronavirüse dair araştırmalara devam ettiklerini, dünya genelinde yapılan çalışmaları da yakından takip ettiklerini söyledi. ABD, İngiltere, Avrupa ve Uzak Doğu’da yapılan araştırmalar sonucu koronavirüsün obez ya da şişman insanları daha fazla tehdit edebileceğine dair bulguların ortaya çıktığını ifade eden Prof. Dr. Tanır, aşılanmanın önemini vurguladı.

‘VİRÜS, YAĞ DOKUSU FAZLA OLANI SEVİYOR’
Özellikle vücut kitle endeksi 30’un üzerinde olan ve koronavirüse yakalanan kişilerde yoğun bakım tedavisi ya da ölüm riskinin normal kiloda olan insanlara göre daha fazla olduğunu anlatan Prof. Dr. Tanır, “Bu kişilerde hastalığın ağır geçtiği, aşı vurulmamışsa ölümle dahi sonuçlandığı gözler önüne serildi. Bu yüzden aşılanma herkes için çok önemli fakat fazla kilolu vatandaşlarımız için daha da önemli bir hal alıyor. Aşı olunursa kendilerini ve toplumu korumuş olurlar. Çünkü koronavirüse yakalanan ve şişman olan vatandaşların azımsanmayacak kısmı kronik rahatsızlıkları olmamasına rağmen yoğun bakımda tedavi görmek zorunda kalıyor. Ayrıca koronavirüs, yağ dokusu fazla olan insanları seviyor. Bu kişilerde daha etkin bir şekilde yan etkilere yol açıp küçük damarları tıkayarak kalp krizi ya da beyin kanamasına da neden olabiliyor” dedi..

Obezite Cerrahisi / Ağır Yaşamlar | Diyetisyen Nil Şahin Gürhan

Yağın vücuttaki dağılımı da önemli

Uzmanlar yağın vücuttaki dağılımının da rolü olduğunun altını çiziyor. Bir araştırmaya göre, obez hastalarda Corona virüsü bağlantılı ölüm riskinin yalnızca erkeklerde daha yüksek olduğu tespit edildi.

Güney California’daki Kaiser Permanente hastanesinde bulaşıcı hastalıklara ilişkin araştırma yürüten Sara Tartof, bu bulguların, erkeklerin genellikle karın bölgesinde daha fazla yağ bulunmasıyle da örtüştüğünü belirtiyor. Tartof, bu tür yağların hastalığın daha ağır geçirilmesine yol açabilen hormonun üretilmesiyle ilişkili olduğuna dikkat çekiyor.

Bilimadamları, Corona virüsünde obez hastaları daha savunmasız hale getiren bir özelliğin olup-olmadığını da araştırıyor. Örneğin, virüs hücreleri bazı hücrelerin yüzeyindeki reseptörlere tutunarak enfekte ediyor. Bu reseptörler yağ hücrelerinde daha fazla bulunuyor. Bilimadamları da bu durumun obez hastaları “virüsün yerleşeceği daha iyi bir yuva” haline getirip getirmediğini inceliyor.

Bu hastalar hastaneye yattıktan sonra bazı komplikasyonlarla karşı karşıya kalabiliyor. Örneğin nefes alıp vermeyi kolaylaştırmak için doktorlar Corona virüsü konulan hastaları yüzü koyun yatırıyorlar. Ancak bunu obez hastalarda uygulamak daha zor olduğu için, obez hastaların solunum cihazına bağlanma olasılıkları daha yüksek oluyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu