Kültür & Sanat

Koma Amed yeniden bir araya geldi

Bir Kürt müzik grubu olan ve modern yorumlarıyla tanınan Koma Amed grubu, müziğe kaldığı yerden devam edeceklerini duyurdular.

Haberi sosyal medya hesabından duyuran müzisyen Memo Gül, “Koma Amed olarak tekrar bir araya gelmemiz, dinleyicilerimizde olduğu gibi bizde de büyük bir heyecan yarattı” ifadelerini kullandı. 

Serhat Çarnewa, Süleyman Çarnewa, Memo Gül ve Mazlum Rewşen’le müzik hayatına devam edecek olan grup, dün Youtube kanalında “Evare” isimli şarkılarının akustik versiyonunu yayınladı.

Grubun çıkardığı ilk albüm olan Kulilka Azadi bir anda özellikle üniversite öğrencileri tarafından en çok dinlenen albüm oldu. Grup üyelerinden ve kurucularından Şexbekir 1992’de hayatını kaybetmesi üzerine grup Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM) ile çalışmalarına devam etti. Yine albümde Çav Bella ilk kez Kürtçe olarak seslendirildi.

Gruba Serhat Karakaş, Merdan Zırav, Memo Gül, Mehmet Kaya, Birkan Çelik ve daha sonra Serap Sönmez, Süleyman Gültekin ve Leyla da katıldı. Grup kısa sonra Agir û Mirov albümü ile tekrar sahnelerde yer almaya başladı. Albümde marşlarla birlikte geleneksel halk şarkıları ve Kürtçenin üç lehçesinden de şarkılar yer aldı.

Grubun son albümü ise içerisinde sadece Kürt halk ezgilerinin yer aldığı Derguş oldu. Albüm çıktığında Türkiye’de 200 binden fazla satarak en çok satanların içerisinde yer aldı. Hatta 1999 yılında dönemin Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Derguş albümünü Avrupa Birliği bakanlarına hediye ederek, “Bakın bizde Kürtçe müzik de yapılıyor” demişti.

Hacettepe Tıp Fakültesi’nde kurulan Koma Amed, Kürtçeye yönelik baskıların en yoğun olduğu dönemde filizlendi. Kürtlerin gönlünde taht kuran Koma Amed, aradan onca yıl geçmiş olmasına rağmen hala en çok dinlenen grupların başında yer alıyor. 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu