Kültür & Sanat

Kobani’nin Kızları kitabının Türkçe çevirisi okurları ile buluştu.

Kobani’de Kürt kadın savaşçıların IŞİD’e karşı mücadelesini anlatan ve Türkçe çevirisini Zerya Baran’ın yaptığı “Kobani’nin Kızları: İsyan, Cesaret ve Adaletin Hikayesi” (Daughters of Kobani) kitabı Avesta Yayınlarında çıkı.

ABD Dış İlişkiler Konseyi’nde (CFR) kadın ve dış politika üst düzey görevlisi olan Gayle Tzemach Lemmon, kitabı hakkında, “IŞİD, ideolojisinin tam merkezine kadınlara boyun eğdirilmeyi, köleleştirmeyi ve mal gibi satılmalarını yerleştirdi. Kadınları köleleştiren erkekler, kadınların özgürlüğünü ve eşitliğini vaat eden kadınlarla karşı karşıya geldi” demişti.

2021’in en çok tartışılan kitaplarından biri olan kitap hakkında Birleşmiş Milletler İyi Niyet Elçisi ve Hollywood yıldızı Angelina Jolie, “IŞİD’e karşı mücadeleye liderlik eden kadınların sıra dışı ve mütevazı hikayesi” diye yazıyor.

Eat, Pray, Love and Big Magic adlı eserin yazarı Elizabeth Gilbert de, kitap hakkındaki düşüncelerini şöyle özetliyor:

“2014’te Suriye’de küçük bir kentte, tamamı kadınlardan oluşan bir milis, IŞİD ile karşı karşıya geldi. O zamana kadar İslam Devleti ülkenin geniş alanlarını önüne katıp süpürmüş, şehirleri birer birer ele geçirmişti ve iç savaşta her yan yakılıp yıkıldıkça, terör yayılmıştı. Kobani kentindeki bu beklenmedik hesaplaşmadan, ABD’nin ortağı olarak IŞİD’e karşı savaş açacak bir savaş kuvveti ortaya çıktı. Bu süreçte, bu kadınlar kadınları alıp satan erkeklerle ev ev, sokak sokak, şehir şehir savaşarak kadın eşitliğini gerçeğe dönüştürmeye kararlı bir şekilde kendi siyasi vizyonlarını yayacaklardı.

Yıllarca sahada toplatılan haberlere dayanan KOBANİ’NİN KIZLARI, Suriye’de IŞİD’i durdurmak için muhtemelen dünyanın en büyük umudu haline gelen Kürt milis kadınlarının unutulmaz bir hikayesidir.

“Kobani’nin Kızları, kadınların gücü ve cesaretinin unutulmaz efsanevi bir hikayesidir. Zekice araştırılmış ve saygıyla anlatılmış bu kitap; kahramanlıkla, fedakârlıkla ve kardeşliğin gerçek anlamıyla ilgili yazılmış unutulmaz bir derstir.”

Burn-In adlı eserin ortak yazarı August Cole de, “Kobani’nin Kızları, IŞİD’i yenmek ve geleceklerini kendi ellerine almak için her şeyi riske atan bir grup kadın savaşçının cesurca aktarılmış, okunması gereken bir öyküsünü sunuyor” diye belirtiyor.

Kitap TV dizisine konu olacak

Eski ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile kızı Chelsea Clinton’ın ortağı olduğu ve 2020’de kurulan HiddenLight Prodüksiyon şirketi de “Kobani’nin Kızları: İsyan, Cesaret ve Adaletin Hikayesi” kitabının TV program haklarını aldı.

Projeyle ilgili açıklamalarda bulunan Clinton, “‘Kobani’nin Kızları’ hikayesini dünyanın her yerinden izleyicilere sunmaktan daha heyecan verici bir şey olamaz. Kobani’nin Kızları, adalet ve eşitlik için savaşan cesur, meydan okuyan kadınların olağanüstü bir anlatımı” demişti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu