Politika

Kılıçdaroğlu’ndan Emek ve Özgürlük İttifakı’na mesaj: Ortak hareket etmemiz lazım

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Emek ve Özgürlük İttifakı için, “Demokrasi istiyorlarsa, evet birinci turda bu iş bitsin” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Emek ve Özgürlük İttifakı’na “Demokrasi istiyorlarsa, evet birinci turda bu iş bitsin diyorlarsa demokrasiden yana olanların ortak hareket etmesi lazım” çağrısı yaptı.

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, Halk TV’de Liderler Masası programında “Emek ve Özgürlük İttifakı’nın Cumhurbaşkanlığı adayı çıkarma ihtimallerine ilişkin ne düşünüyorsunuz?” sorusuna şu yanıtı verdi:

Demokrasiye inanan, düşünce özgürlüğünü savunan, kadın erkek eşitliğini savunan, yargının bağımsızlığını savunan, işsizliğe, yolsuzluğa, talana karşı olanların birleşmesi lazım. Yani bu zulüm iktidarının, tek adam rejiminin değişmesi lazım. Türkiye için temelde bir beka sorunudur. Değişecekse hep birlikte hareket etmek gerekiyor, demokrasiden yana oy kullanmak gerekiyor. Dünya şimdi ikiye ayrılmış vaziyette; demokrasiden yana olanlar, otoriter yapıdan yana olanlar. Otoriter yana olan ülkeleri biliyoruz zaten, o ülkelerde ciddi sorunlar yaşandığını biliyoruz. Demokrasiden yana olanlar belli, demokrasisi gelişmiş ülkeler belli, kişi başına düşen gelir de belli; alın İsveç’i, İsviçre’yi, Kanada’yı, Amerika’yı, Güney Kore’yi…Baktığınız zaman kişi başına gelir 25 bin dolar, 30 bin dolar, 50 bin dolar gidiyor.

Diğer ülkelere bakın, otoriter yapıdaki ülkelere; oralarda da kişi başına gelirin çok düşük olduğunu görüyorsunuz. Biz refahı yükseltmek istiyoruz, büyümek, kalkınmak, teknoloji üretmek, bilgi üretmede söz sahibi olmak istiyoruz. Bunun yolu da demokrasiden geçiyor. Siz, Barış Akademisyenleri diye akademisyenleri üniversiteden attınız, hepsi yurtdışına gitti, hepsini kapıştılar, götürdüler. Akıl alacak şey değil. Demokrasiden yana tavır almalarını isteriz (Emek ve Özgürlük İttifakı). Onlar adına konuşursam çok yanlış olur. Demokrasi istiyorlarsa, evet birinci turda bu iş bitsin diyorlarsa demokrasiden yana olanların ortak hareket etmesi lazım. (ANKA)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu