Politika

Kılıçdaroğlu: Demokrasinin yolu Diyarbakır’dan geçer

Türkiye’de muhalefet cephesindeki siyasi partiler arasında ittifak müzakereleri hız kazanmışken; CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu Kürt seçmenlere yönelik, “Bu ülkeye demokrasi gelecekse, herkes kimliğinden, inancından ötürü ötekileştirilmeyecekse bunun yolu Diyarbakır’dan geçer” dedi.

Kılıçdaroğlu Kürt seçmenlere mesajlar verdi

Millet İttifakı’nın geleceği için yürütülen görüşmeler trafiğinde, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, haftanın ilk gününde DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ı parti genel merkezinde ziyaret etti. Heyetler arası ve baş başa görüşmeler sonrasında liderler kamera karşısına geçti.

Diyarbakır’da 27 Ocak’ta halka sesleneceğini anımsatan Kılıçdaroğlu, “Diyarbakır’a 27’sinde gideceğim. Diyarbakırlılar’a buradan selam gönderiyorum. Şuna kesinlikle inanıyorum. Bu ülkeye demokrasi gelecekse, demokrasi olacaksa, herkes kimliğinden, inancından ötürü ötekileştirilmeyecekse bunun yolu Diyarbakır’dan geçer. Diyarbakırlılar’a bunu anlatacağım, sorularını da samimiyetle yanıtlayacağım” dedi.

Kılıçdaroğlu, HDP öncülüğünde 8 parti buluşması içinse “Üçüncü ittifak olabilir, demokrasilerde üçüncü ittifak da olabilir. Demokratik standartlarımızın gelişmesi açısından önemlidir” diye konuştu.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ı ziyaret etti. İkili görüşmenin yanısıra kurmaylar da biraraya geldi.

Görüşmenin ardından kameraların karşısına geçen iki lider gündemdeki konuları da değerlendirdi.

Babacan, Türkiye’de çok sayıda sorun yaşandığını ve ‘sorunların temelinde başkanlık sisteminin olduğunu’ belirtti.

Babacan, şöyle devam etti: “‘Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’le alakalı detaylı bir çalışmanın altı siyasi partinin mutabakatıyla belli bir noktaya getirilmesi son derece önemli bir başarıdır. Bundan sonraki süreçte bunun uygulanmasıyla alakalı konuları yine beraberce çalışmaya başlamamız gerekecek. İlk seçimle parlamenter sisteme geçiş arasındaki sürecin yol haritası. Geçiş süreciyle ilgili de yine altı partinin beraberce çalışacağı sürecin başlatılmasının önemli olacağı konusunda görüş birliğine vardır. Önümüzdeki süreçte, süreç nasıl işleyecek adım adım bunun takibini yapacağız.”

Kılıçdaroğlu: Geçiş süreciyle ilgili çalışma yapılacak

Kılıçdaroğlu da görüşmenin verimli geçtiğini belirterek Babacan’ın “geçiş süreci”ne ilişkin öneriler yaptığını söyledi. Bu sürecin önemli olduğunu vurgulayan CHP lideri, anayasa çalışmalarının sonuçlarının kamuoyuna açıklanacağını dile getirdi.

Kılıçdaroğlu, “Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’de nasıl bir başarı sağladıysak, yol haritasında da ciddi, tutarlı bir çalışma yapacağız” dedi.

“Sorun var olan depoların doldurulmaması”

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve DEVA lideri Babacan açıklamalarının arından gazetecilerin sorularına yanıt verdi.

İki lidere, İran kaynaklı elektrik ve doğalgazda yaşanacak kesintiyi nasıl değerlendirdikleri sorusu yöneltildi.

İran hükümetinin yaptığı resmi açıklamaya inanmak zorunda olunduğunu belirten CHP lideri Kılıçdaroğlu, “Burada sorun yeni bir sorun değil. Geçmişte de zaman zaman doğalgaz kesintileri olurdu. Ama depolarımız doluydu. Sorun var olan depoların doldurulmaması. Düşünün 2018 Ocak’ında var olan depolardaki gaz yüzde 73 oranında dolu. Şimdi yüzde 30 seviyesinde. O dönemin iradesiyle şimdiki dönemin iradesi arasında fark var. O dönem kısmen ülke yönetilebiliyor muydu diye, en azından liyakatli kadrolar vardı. Şimdi kimse yok. Fatura kime çıkıyor? Sanayiciye çıkıyor. Sonuçta hepimize çıkıyor” dedi.

DEVA lideri Babacan ise, “Bu gerçekten doğalgaz depoları varken bu depoların tam kapasiteyle kullanılmamış olması affedilebilir bir hata değil. Şu andaki sistemin yürümediği, bu zihniyetin bu ülkeyi yönetemediğinin bir örneği daha” ifadeleriyle soruyu yanıtladı.

“Bütün genel başkanların katılımıyla sonucu paylaşacağız”

“Güçlendirilmiş parlamenter sistem çalışmalarının sonucu ne zaman ve kimler tarafından açıklanacak?” sorusuna Kılıçdaroğlu, “Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’le ilgili çalışmalar henüz sonuçlandı. Büyük bir uyum var önümüzdeki süreç içinde diğer genel başkanlarla da konuşacağız. Bütün genel başkanların katılımıyla sonucu paylaşacağız” yanıtını verdi.

“Nebati MB’nin bağımsızlığı yok diyor”

Kılıçdaroğlu, “Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin Merkez Bankası ve enflasyon açıklamalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusu

Zerine şu açıklamayı yaptı:

“Sayın Nebati aslında hepimizin bildiği bazı gerçekleri rahatlıkla dile getiriyor. “Merkez Bankası’nın bağımsızlığı yok” diyor. Politika faiziyle ilgili söylediği, eğer bu sorun olmaktan çıktıysa diyorlardı zaten “Bu faiz doğru değil” diye o zaman sıfırlasınlar faizi. Talimat versinler, faizi sıfırlasınlar mesele de bitmiş olur.”

Ali Babacan da, “Yanlış zamanda yanlış iş yapmanın bedelini tüm toplum ödüyor. Vatandaşlarımız şu anda sadece sabrediyor seçim günü gelecek diye. Vatandaşlarımızda şu an pasif bir haykırış varsa bunun sebebi bir gün seçim sandığının insanların önüne geleceği beklentisi” diye konuştu.

“Üçüncü ittifak demokrasilerde olabilir”

CHP lideri Kılıçdaroğlu, bir gazetyecinin “Üçüncü ittifak görüşmelerini nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna “Üçüncü ittifak demokrasilerde olabilir. Demokrasinin daha sağlıklı bir zeminde ilerlemesi açısından önemsiyorum” diye yanıt verdi.

Babacan da bu konuda, “Bu her siyasi partinin kendi hür, bağımsız kararıdır. Demokrasinin özgürlükler içerisinde değerlendirilmesi gereken husustur. Bizim üçüncü ittifakla ilgili herhangi bir görüşmemiz yok, çalışmamız da yok” değerlendirmesinde bulundu.

Kürtçe seçmeli ders konusu

Gazetecilerin Türkiye’de devam eden Kürtçe seçmeli ders sürecine ilişkin sorusuna ilişkin görüşleri sorulan CHP lideri Kılıçdaroğlu, “Kürtçe seçmeli ders konusunda eğer bir engel varsa, engelin giderilmesi lazım. Yoksa insanlar bağımsız olarak herhangi bir yabancı dili, herhangi bir anadili öğrenebilirler. Bu konuda eğitim de verilebilir. Engel varsa, engellerin kaldırılması gerekir” yorumunu yaptı.

Babacan da, “Bu topraklarda en çok konuşulan, en çok kullanılan bir anadilin böyle vesilelerle gündeme gelmesine gerçekten çok üzülüyoruz. Normal ve işleyen bir demokraside bunların konu dahi olmaması lazım, gerekenin yapılması lazım. Zaten biz daha önceki yaptığımız açıklamalarda, bu konudaki duruşumuzu açık ve net bir şekilde ifade ettik” diye konuştu.

27 Ocak’ta Diyarbakır ziyareti

Kemal Kılıçdaroğlu, 27 Ocak’ta gerçekleştireceği Diyarbakır ziyaretine ilişkin şunları kaydetti:

“Bu ülkeye demokrasi gelecekse, bu ülkede demokrasi olacaksa, bu ülkede herkes kimliğinden dolayı ötekileştirilmeyecekse, inancından ötürü ötekileştirilmeyecekse bunun yolu Diyarbakır’dan geçer. Diyarbakırlılara bunu anlatacağım, bunu söyleyeceğim. Düşüncelerimi aktaracağım ve onların sorularını da bütün samimiyetimle yanıtlayacağım.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu