Connect with us

Ortadoğu

Kerkük’te ordu tarlalara el koydu, halk ayaklandı

Kerkük’e bağlı Topizawa ilçesinde yaşayan Kürt ve Türkmen çiftçiler, Irak Savunma Bakanlığı’nın tarlalarına el koymasını protesto etmeye devam ediyor.

Irak Kürdistan Bölgesi Yönetimi 140. Madde Komitesi Başkanı, “Biz bu uygulamaya karşıyız ve kabul etmiyoruz. Çözüm için tüm yasal yoları kullanacağız” dedi.

Bugün Kerkük’te bir araya gelen Kürt ve Türkmen çiftçiler, tarlalarının gasp edilmesine karşı Kerkük Havalimanı’na giden ana caddeyi trafiğe kapattı.

Irak ordusu, Topizawa ilçesindeki binlerce dönümlük araziyi Irak Savunma Bakanlığı’nın kullanımına sokmak istyor. Ancak söz konusu arazilerin tamamı 140. madde kapsamında olduğu için devletin bu arazilere el koyma hakkı bulunmuyor.

Osmanlı döneminden kalma tapulara sahip olan çiftçiler de tarlaları iade edilinceye ve talepleri karşılanıncaya kadar sokakları boşaltmayacaklarını ve eylemlerine devam edeceklerini söylüyor.

Irak Parlamentosu Kürdistan Demokrat Parti (PDK) Milletvekili Najwa Hamid Kakeyi de protestoculara destek oluyor.

Najwa Hamid Kakeyi Rûdaw’a yaptığı açıklamada, Irak ordusunun çiftçilere müdahale etmek için değil, barışı ve düzeni sağlamak için orada olması gerektiğini söyledi.

Najwa Hamid Kakeyi, “Çiftçilerin tapusu var ve tarlaların sahibi onlar. Dolayısıyla tüm bu sorunlar yasal yollarla çözülecektir” dedi.

“Tarlamız namusumuzdur” sloganını atan çiftçiler, sorunu çözmek için Irak Başbakanı Muhammed Şiya Sudani’ye çağrıda bulundu.

Gösteriye katılan çiftçi bir öğretmen de Rûdaw aracılığıyla Kürdistan partilerine seslenerek, “Seçimlerde nasıl ki halkı sandığa çağırıyorsanız aynı şekilde bu zor günlerinde halkın yardımına gelmelisiniz” diye konuştu.

Rûdaw’ın edindiği bilgiye göre, Irak Ordusu 11. Tümen Komutanlığı, 29 Mayıs’ta Kerkük Tarım İdaresi’nden resmi talepte bulundu. Buna göre Kerkük’ün güneyindeki Dibeg Tepe 23 ve Topizawa 24 sahalarını ordunun tasarrufuna alındı. Bunun üzerine toprak sahibi olan Kürt ve Türkmen çiftçiler de gösteri ve protesto eylemleri başlattı.

Kerkük Tarım Müdürlüğü’de Irak Ordusu 11’inci Tümen Komutanlığı’nın talebi üzerine Yayçı Ziraat Odası’na yazı göndererek, söz konusu araziyi ölçmeye başlamalarını istedi.

Irak ordusu söz konusu arazilerde askeri üstler ve askerler için konutlar inşa etmek istiyor.

Devamı…