Ortadoğu

Kerkük’te Kürt aileye saldırı

Kerkük’ün Dubiz ilçesinin Sergeran nahiyesine bağlı Pelkane köyünde bir Kürt aileye silahlarla saldırdığı bildirildi.

 Kerkük’ün Dubiz ilçesinin Sergeran nahiyesine bağlı Pelkane köyünden bir görgü tanığı, ithal Arapların Hiwa Kerim adındaki Kürt’ün evine saldırdığını belirtti.

Görgü tanığı, saldırıyı gerçekleştiren ithal Araplara bölgedeki Araplaştırma politikalarının mimarlarından olan Ferhan Xezal adlı Arap şeyhinin öncülük ettiğini aktardı.

Saldırganların Kürt ailenin evini kurşunladığını aktaran görgü tanığı, Arap şeyhinin yanındaki silahlı kişilerin olay yerine gelen Irak güvenlik güçlerine de ateş açtığını ve ardından kayıplara karıştığını ifade etti.

Irak güvenlik güçlerinin köyde soruşturma başlattığı belirtildi.

Kerkük’teki Araplar, Baas rejiminin yıkıldığı 2003’ten beri arazilerine Kürtler tarafından el konulduğunu söylüyor.

Kürtler ise bu toprakların gerçek sahiplerinin kendileri olduğunu, Saddam Hüseyin döneminde Kerkük’ü Araplaştırma politikası çerçevesinde göçe zorlandıklarını ve yerlerine Arapların yerleştirildiğini savunuyor. 

Kürdistan Bölgesi idaresi dışında kalan Kürdistani bölgelerin Araplaştırılması politikası, 16 Ekim 2017’de Irak güçlerinin söz konusu bölgelere girmesiyle birlikte yeniden uygulanmaya başlamıştı.

Öyle ki Kürtler sonradan kentte gelen Araplar için “İthal Araplar” ifadesini kullanıyor.

Kentteki Türkmenler de Saddam döneminde Kerkük’ün demografik yapısının Araplaştırmaya ve 2003’ten 2017’e kadar da Kürtleştirmeye maruz kaldığından şikayet ediyor.

Irak merkezi hükümeti ise Kerkük’te Araplar ile Kürtler arasında yaşanan bu anlaşmazlık karşısında sessiz kalmayı tercih ediyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu