Analiz

Kemal Özkiraz : Seçimden sonra büyük ihtimalle Meral Hanım istifa eder, İyi Parti de MHP çatısında birleşir

Avrasya Araştırma Başkanı Kemal Özkiraz, “Meral Akşener’in aday etmek istediği iki belediye başkanından da ret yanıtını alınca adaysız kalındı ve Meral Hanım’ın adaylığından başka da biri yokmuş gibi görünüyor. Seçmende güvensizlik yarattılar. Barajı geçmekte çok zorlanacaklar. Seçimden sonra büyük ihtimalle Meral Hanım istifa eder, İYİ Parti de MHP çatısında birleşir.” ifadelerini kullandı.

Uzmanların Meral Akşener’in kararının sandığa nasıl yansıyacağını analiz edildiği Cumhuriyet’te yer alan habere göre

Avrasya Araştırma Başkanı Kemal Özkiraz, şu ifadeleri kullandı:

“Meclis aritmetiği çok önemli. Bizim similasyonlarımızda İYİ Parti ve 6’lı masanın diğer bileşenleriyle birlikte liste bazında ittifak yapılsaydı 33 milletvekili fazla çıkarılabiliyordu. Şimdi 33 vekilden en azından 15-20 tanesi riske girdi demektir. Bu da AKP ve MHP’nin işine yarar. Birinci turda olmazsa ikinci turda cumhurbaşkanlığı mutlaka kazanılacaktır ancak Meclis aritmetiğinden dolayı seçilen cumhurbaşkanı hem rahat çalışamaz hem de iktidarı kaybettiğinde AKP’nin dağılma süreci gecikir. Seçilecek cumhurbaşkanının ittifakı çoğunluğu sağlayamaz ise AKP dağılmaz. Burada Erdoğan’ın değil, AKP’nin ömrünü uzatan bir durum var. Seçimden sonra büyük ihtimalle Meral Hanım istifa eder, İYİ Parti de MHP çatısında birleşir.”dedi.

BUPAR Araştırma Şirketi Başkanı Erdal Akaltun’da, “Ortak adayda uzlaşamamının bir ihanet olmadığını, fikri bir ayrılık olduğunu her parti deklare ederse Cumhur İttifakı karşısındaki her birey oy verebileceği bir aday bulabilir” dedi. Akaltun, “Çok aday olması var olan iktidardan mutsuz olan her bireyin kendince doğru bulduğu kişiye oy vermesini sağlayacaktır. İlk turda Erdoğan’ın yüzde 40’ı geçmesi zordur” dedi. 

Andy-Ar Araştırma Şirketi Başkanı Faruk Acar, “Oyun değişti, fakat yeni kurulan kartların nasıl dağılacağıyla ilgili henüz netlik kazanmış bir durum yok” diyerek, Akşener masadan altı ay önce kalkmış olsaydı bunda bir sıkıntı yoktu. Herkes kendi yolunu beyan ederdi. Millet İttifaki nezdinde ilk kez seçimi kazanmaya yakın durulan bir noktadayken bu masadan ayrılan, doğrudan kendi ayağına sıkmış bir pozisyonda olur. Bunu kim yaparsa vebalı muamelesi görür ve seçmen buna tepki gösterir.”yorumunda bulundu.

Araştırmacı Bekir Ağırdır ise bir televizyon programında yaptığı açıklamada, Akşener’in açıklamalarına ilişkin şunları söyledi: “Gerçekten sadece ayrılmayı değil, ayrılırken kullanılan dili çok çok yadırgadığımı, hiç beklemediğim bir şey olduğunu da söylemeliyim. İYİ Parti intihar etti.”

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu