Yaşam

Kediler neden mırıldar?

Kedi sahipleri kedilerinin zaman zaman hiç ağızlarını oynatmadan, etrafa bir titreşim yayarak guruldamaya benzer bir ses çıkardıklarını fark etmişlerdir. Bazen mama yerken, bazen siz ona dokunduğunuzda, bazen de oyun oynarken aynı sesi duyarsınız. Hatta kedinizin mama kokusu aldığı zaman ya da onu çağırdığınızda bile bu garip titreşimi yaydığını ve değişik bir ses çıkardığını görmüşsünüzdür. Kediler, bu tepkiyi genellikle mutlu ve huzurlu olduklarını göstermek için çıkarırlar sanırız ama bu büyük bir yanılgıdır. Kediler, evde bizimleyken güvende oldukları için biz bu sesin farklı bir frekansını biliriz. Fakat korktuklarında ya da acı çektiklerinde de mırıldarlar. Her zaman iyiye işaret olmayan, bu adını bir türlü koyamadığımız gırıldama, mırlama ya da guruldama sesi tüm kedilerde rastlanan içgüdüsel bir tepkidir ve birçok farklı nedene bağlı olarak kediler tarafından gerçekleştirilebilir.

San Francisco merkezli Hayvanlara Zulmü Önleme Derneği’nden hayvan davranışı uzmanı Wailani Sung’ın kedi mırıldaması tanımı oldukça romantik… Sung, “Kedi mırıldaması sıcak bir çay, fırından yeni çıkmış bir kurabiye, yumuşak bir sarılma ve akşamüstü içilen kahve gibi… Mırıldama bizim kedimizi mutlu ettiğimize dair bir işaret” diyor.

KEDİLERİN NEDEN MIRILDADIĞINI BİLMİYORUZ

Ancak mırıldama hayvanlar aleminde gizeminin hala tam aralanmadığı bir davranış. İsveç Linköping Üniversitesi’nden ses ve dil bilimci Robert Eklund, mırıldamanın tam olarak ne olduğunu henüz kimsenin bilmediğini söylüyor. Eklund, kedilerin mutlu ve endişeli olduklarında, korktuklarında, doğum yaptıkları sırada ve hatta ölürken bile mırıldadığını aktarıyor. Bu nedenle mırıldamanın işlevinin henüz netleştirilmediğini dile getiren Eklund, “Kediler, evlerimize kabul ettiğimiz en esrarengiz canlılar ve mırıldama da onların çıkardığı en esrarengiz ses” değerlendirmesinde bulunuyor.

Kediler hakkında merak edilen birçok konu bulunuyor. Kedi sahiplenmeyi düşünen her birey kedilerin araştırmasını yaparak merak ettiği konular hakkında bilgi sahibi olmak istiyor. Kediler bazı durumlarda mırlayarak bir şey istediğini belli edebilir. Mırlayan kediler aslında kötü bir durumu anlatmak istemiyor. Kedilerin mırlama durumları farklı olabilir. Uyurken veya otururken mırlaması oldukça doğal bir durumdur. Mırlayan kedilerin sürekli olarak bir şey istediği bilgisi de yanlıştır. 

 Kediler bazı durumlarda kendini sevdirebilmek için sahibine mırlayabilir. Mırlamalar güvende olduğunu da işaret edebiliyor. Özellikle uyku sırasında mırlayan kediler, güvende olduğunu bu şekilde ifade ediyor. Kötü bir sonuç yansıtmadan kedilerin mırlaması oldukça normal bir davranıştır. Kendini güven içinde hisseden her kedi mutlaka mırlar. Kedilerin mırlaması için herhangi farklı durumlar söz konusu değildir. 

 Uyurken mırlayan kediler güvende olduğunu anladığı için mırlayacaktır. Sahibinin yanına giderek mırlayan kediler ise, kendini sevdirmek için mırlayacaktır. Mırlamalar kedilerin türüne göre de değişiklik gösterebiliyor. Genel olarak bakıldığında ise, kedilerin her zaman mırlaması mümkün bir durumdur. İstenilen bir şeyi belirtmek için de kedilerin mırlaması söz konusu olabilir. Her kedi cinsinde mırlama durumu farklı bir anlama sahip olabilir. 

 Uyurken ve Sevilirken Kedilerin Mırlama Sebebi 

 Kediler uyku sırasında mırlayarak sahiplerini endişe içine sokabiliyor. Kedilerin uyurken mırlaması herhangi bir sorunu ifade eden bir durum değildir. Genellikle güvende olduğunu hisseden tüm kediler uyku sırasında mırlayabilir. Mırlama durumları her kedi çeşidinde görülen bir durumdur. Kediler özellikle kendini sevdirmeyi ve kaşıtmayı çok seven canlı türleridir. Sevilmek istedikleri zaman genellikle insanların bacak kısımlarına sürtünerek kendini sevdirmek ister. 

 Sürtünme dışında sevilmek istedikleri her an, mırlayarak bu durumu belli edebilir. Sevilirken mırlayan kediler ise, mutlu ve memnun olduğunu belli eder. Mırlamanın çok kötü bir tarafı bulunmuyor. Her zaman sevilmek ve memnun olduğunu göstermek adına mırlamalar görülebilir. Kediler her zaman sevilmek için farklı yöntemlere başvurabilir.

HEM KÜKREYİP HEM DE MIRILDAYAMIYORLAR

Ayılar ve bazı kemirgenlerin mırıldama benzeri sesler çıkardığı biliniyor ancak ev kedilerine benzer mırıldamayı, genet ve vaşak gibi bazı küçük kedigiller çıkarabiliyor. Eklund, ayrıca çitaların da mırıldadığına işaret ediyor. Öte yandan kaplan, jaguar ve aslan gibi kedigiller mırıldayamıyor. Bilim insanları henüz hem mırıldayıp hem de kükreyen bir kedigil türü tespit edebilmiş değil.

Bazı çalışmalar mırıldamanın mekanik temeli olarak, dil kemiğinin baskılanmasını ya da kedilerin boğazında asılı olan U şeklinde bir kemiği gösteriyor. Neticede mırıldama, hakkında çalışmalar yürütülmesi kolay bir davranış değil, çünkü kediler laboratuvarlarda etraflarında bir sürü araştırmacı varken pek de mırıldamaktan yana tavır sergilemiyor.

İnsanların anlamadığı bir dil: Kedi mırıldaması... Kediler neden mırıldar? - Resim : 2

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu