Ortadoğu

KDP’nin kongre tarihi belli oldu

Kürdistan Demokratik Partisi (KDP) 3 Kasım’da  14’üncü olağan kongresini gerçekleştirecek.

KDP Yönetim Kurulu Üyesi Ali Avni, partilerinin 3 Kasım’da kongresini gerçekleştireceğini söyledi.

KDP 14’üncü olağan kongresi öncesi son Yönetim Kurulu toplantısını KDP Genel Başkanı Mesud Barzani ile Başkan Yardımcısı Neçirvan Barzani’nin başkanlığında  gerçekleştirdi. Toplantı Pirmam’daki parti merkezinde gerçekleştirildi.

Toplantıda hazırlık komitesi kongreye ilişkin yapılan hazırlıklara ilişkin raporunu Başkan Barzani’ye sundu. Hazırlık komitesi kongrenin Kasım ayının ilk haftasında gerçekleştirilmesini önerdi.

Rudaw’ın haberine göre,hala devam eden toplantıda Irak’ta kurulacak yeni hükümet süreci, Kürtlerin yeni hükümette nasıl yer alacağı ve KDP’nin hükümette alacağı bakanlıkları da değerlendirilecek.

KDP’nin olağan 14’üncü kongresine hazırlık gündemiyle toplanan Yönetim Kurulunun kongre tarihini belirlediği kaydedildi.

27 Ağustos’ta start alan kongre hazırlıkları kapsamında Kürdistan Bölgesi ile Irak genelindeki il ve ilçe teşkilatlarında kongreye katılan 500 delegenin seçimi yapıldı. Kongreye toplam 900 delege katılacak.

Toplantıya katılan Ali Avni Rûdaw’a yaptığı açıklamada, KDP Yönetim Kurulu partilerinin kongre tarihini 3 Kasım olarak belirlediğini belirtti.

KDP’nin Yönetim Kurulu toplantısı ardından kongre tarihini yazılı bir açıklamayla duyurması bekleniyor.

1946’da kurulan KDP’nin tüzüğüne göre 4 yılda bir kongre yapılması gerekiyor. En son IŞİD saldırıları nedeniyle KDP olağan kongresini ertelemişti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu