Ortadoğu

KDP’li Hoşyar Zebari, Irak Cumhurbaşkanlığı’na aday olduğunu açıkladı

Irak’taki Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) üyesi Hoşyar Zebari’nin Irak Cumhurbaşkanlığı’na aday olduğu belirtildi.

İrak’taki Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) üyesi Hoşyar Zebari’nin Irak Cumhurbaşkanlığı’na aday olduğu belirtildi.Yerel medyada yer alan haberlere göre, Zebari, resmi olarak Irak Cumhurbaşkanlığı adaylığı başvurusunda bulundu.Mesut Barzani liderliğindeki KDP üyesi Zebari, Irak Dışişleri ve Maliye Bakanı olarak görev yapmıştı.

Cumhurbaşkanlığına aday olacak isimlerin 13 Ocak 2022 tarihine kadar başvurularını yapmaları gerekiyor.

Irak’ta 2003 sonrası oluşturulan siyasi denklem gereği Cumhurbaşkanlığı koltuğu Kürtlerin payına düşüyor.

İlk oturumunu 9 Ocak’ta düzenleyerek başkan ve iki yardımcısını seçen Irak Meclisi en geç bir ay içinde cumhurbaşkanını seçecek.

Yeni cumhurbaşkanı, Şiilerin üzerinde anlaştığı başbakan adayına hükümeti kurma görevini verecek, başbakan adayı da en geç 30 gün içinde kabineyi oluşturarak Meclis’in onayına sunacak.

Hoşyar Zebari Kimdir ?

Hoşyar Zebari (Kürtçe Hişyar Zêbarî).1953’te doğan Zebari Kürt asıllı bir politikacıdır.Sosyoloji alanındaki yüksek lisansını İngiltere’deki Essex Üniversitesi’nde tamamladıktan sonra Ürdün’de politika öğrenimi görmüştür.1979’da Kürdistan Demokrat Partisi’ne katıldı.1980’lerde Peşmerge üyesi olarak Saddam Hüseyin yönetimindeki Irak hükümetine karşı savaştı .KDP Merkez Komitesi ve Siyasi Bürosu üyesi oldu.1990’larda Kürdistan Demokratik Partisinin dış ilişkiler sözcülüğünü yapmış ve partiyi temsilen İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri’nde temaslarda bulunmuştur.
2003’te Irak Hükümet Konseyi tarafından Irak Dışişleri Bakanlığı’na atanmıştır.

Zebari, 2006-2010 yılları arasında Irak Dışişleri Bakanlığı ve  Eylül 2014 ile Eylül 2016 yılları arasında Irak Maliye Bakanlığı görevini yürüttü.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu