Ortadoğu

KDP ve YNK Cumhurbaşkanını Seçmek İçin uzlaşma yolunda

Irak’ta yapılan seçimlerden sonra uzun bir süredir beklenen ama hâlâ kurulamayan hükümet için sevindirici bir haberi aktaralım size.

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Milletvekili Şerif Süleyman, iki ana Kürt partisi arasında yeni cumhurbaşkanının seçilmesi için yürütülen müzakerelerde önemli konularda mutabakat sağlandığını söyledi.

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Milletvekili Şerif Süleyman, Irak resmi haber ajansı İNA’na verdiği demeçte, ülkesindeki siyasi gelişmeleri değerlendirdi.

Süleyman, “Siyasi denge, tevafuk ve ortaklık ilkeleri, Kürdistan Demokrat Partisi’nin 2003 sonrası Irak siyasi sürecinin başlamasından bu yana üzerinde durduğu önemli konulardır.” dedi.

Irak’ta siyasi istikrarın sağlanması için anayasaya uymanın yanı sıra bu ilkelere bağlı kalmanın da şart olduğunu belirten Kürdistan Demokrat Partisi temsilcisi, cumhurbaşkanı ve başbakan seçimi meselesinin siyasi uzlaşı ile çözülebileceğini vurguladı.

Şerif Süleyman, Irak parlamentosunun perşembe günkü oturumunda, ülkedeki siyasi krizin çözülmesine yardımcı olmak amacıyla Kürdistan Demokrat Partisi ve Siyade Koalisyonu temsilcilerinin hazır bulunduğunu da sözlerine ekledi.

Cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili olarak Süleyman, Kürdistan Yurtseverler Birliği (YNK) ile müzakerelerin ileri bir aşamaya geldiğini ve önümüzdeki günlerde tüm Kürt partilerin onaylayacağı nihai bir aday üzerinde anlaşmaya varılacağını söyledi.

Irak’ta siyasetin dengesi

Irak Anayasası hükümet kurma sürecine ilişkin oldukça açık bir takvim öngörüyor. Çok basit haliyle nihai seçim sonuçlarının Irak Federal Yüksek Mahkemesi (IFYM) tarafından onaylanmasının ardından mevcut cumhurbaşkanı parlamentoyu toplayarak 15 gün içerisinde parlamentonun yeni başkanı ve iki yardımcısının seçimini yapmak durumunda. Ardından 30 gün içerisinde parlamento tarafından yeni cumhurbaşkanının seçilmesi gerekiyor. Cumhurbaşkanının, yemin ederek göreve başlamasını müteakiben 15 gün içerisinde parlamentodaki en büyük grup/koalisyon başkanına hükümeti kurma görevini vermesi gerekiyor. Hükümet kurma görevi verilen başbakan adayı da 30 gün içerisinde hükümeti kurmakla görevli. Bu sürede hükümetin kurulamaması ya da parlamentodan güvenoyu alamaması halinde cumhurbaşkanı başka bir kişiyi hükümet kurmakla görevlendiriyor. Bu süreç, hükümet kurulana kadar tekrar ediyor. Daha önceki dönemde de ancak üçüncü başbakan adayı hükümeti kurabilmişti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu