Yaşam

Kararsızlar dönüyor: Erdoğan ve Cumhur İttifakı’nın oyları yükselişte

TEAM’ın Kasım ayı araştırmasında yüzde 44 çıkan Cumhur İttifakı oyları, Ocak ayı sonuçlarında 45.8’e yükseldi. Cumhur İttifakı’ndaki oy artışında en önemli etken kararsız seçmenin AK Parti’ye dönmesi. Kasım ayında 18.7 olan kararsızların oranı 15.3’e geriledi. Seçmenin 68.6’sı halen ekonomik gidişatın kötü olduğunu düşünüyor.

Toplumsal Etki Araştırmaları Merkezi’nin (TEAM) Ocak ayı seçmen araştırmaları sonuçları yayımlandı.

Kararsızlar dağıtılmadan oy dağılımlarına bakıldığında: AK Parti’nin, Kasım ayı araştırmasına göre oylarını 4.3 puan artırarak 32.1’e çıkardığı görülüyor. TEAM’ın açıklamasına göre bu oyların yaklaşık 1 puanı MHP’den, kalanı da büyük oranda kararsızlardan geliyor.

Kararsızlar dağıtılmadan

Kararsızlar dağıtılınca Cumhur İttifakı 45.8

Kararsızlar dağıtıldığında, AK Parti oyları 38.2’ye, MHP oyları 7.6’ya yükselerek Cumhur İttifakı’nın oyu 45.8’i buluyor.

Kararsızlar dağıtıldıktan sonra

CHP’nin oyu 1.8 geriledi

Kasım ayı ile karşılaştırıldığında: Cumhur ittifakı oyları 43.9’dan 45.8’e yükselmiş, kararsız ve protesto oylarının toplamı 18.7’den 15.3’e düşmüş, kararsızların azalması ve AK Parti’ye dönmeleri sonucunda CHP oy oranı da 1.8 puan gerilemiş.

Cumhur İttifakı’ndan uzaklaşan seçmen geri dönüyor

Cumhur İttifakı oylarında kısa zamanda gerçekleşen toparlanma, ittifaktan uzaklaşma eğilimdeki seçmenlerin geri dönüş potansiyeline işaret ediyor.

Erdoğan’a destek 45.6’ya yükseldi

Kararsızlar dağıtılmadan 37.9 olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a destek, kararsızlar dağıtıldıktan sonra 45.6 ile Cumhur İttifakı’nın oy oranına denk geliyor.

Muhalefetin adayına destek 5 puanın üzerinde geriledi

Kasım ayına göre: Erdoğan’a destekteki artışa kararsızlardaki artış da eşlik edince, muhalefetin adayına destek 5 puanın üzerinde gerilemiş. Muhalefete yönelik 2021’in ikinci yarısında giderek yükselen ilgi kısmen azalmış görünüyor.

Erdoğan’ın performans notu 4.75’ten 4.81’e yükseldi

TEAM araştırmalarında yer alan, Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı performansına dair seçmenin 10 üzerinden yaptığı değerlendirme anketinin Kasım ayı sonuçlarında, Erdoğan’ın 5’in altına düşmüştü. Kasım ayında 4,75 çıkan Erdoğan’ın performans notu 4.81’e yükseldi.  

Erdoğan kazanır diyenler yüzde 50’nin üzerinde

Kasım ayı sonuçlarında Erdoğan’ın seçimi kaybedeceğini düşünenler ilk kez 50’nin üzerine çıkmıştı. Ocak’ta yeniden Erdoğan’ın kazanacağını düşünenler 50’nin üzerine çıktı.

Ekonomik gidişat kötü diyenlerin oranı azaldı

Seçmenlerin büyük çoğunluğu ekonominin kötüye gittiği ve geçmişe göre daha kötü olduğu kanaatinde. Kasım ayı araştırmasının verilerinde bu oran 75.5’i bulmuştu. Ocak ayında böyle düşünenlerin oranı 68.6’ya gerilemiş durumda.

TÜİK’e inanmayan AK Partili seçmene göre enflasyon: 54.2

Seçmenler TÜİK’in açıkladığı enflasyon oranına inanmıyor. Seçmenlerin sadece 18.5’i açıklanan oranın doğru olduğuna ikna olmuş. Seçmenlerin tahminlerine göre 2021 enflasyon oranı: 57.7. Bu oran AK Partili seçmenlere göre 54.2, MHP’lilere göre 49.3.

TEAM’ın araştırmaya ilişkin değerlendirmesinde şu ifadeler yer aldı:

“Erdoğan ve Cumhur İttifakına verilen destekteki artış Aralık ayında açıklanan ekonomik önlemlerin Cumhur İttifakı seçmeninde büyük beklenti yaratması ile ilgili olup, kalıcı olmayabilir. Alınan önlemler enflasyonu düşürmezse bugün kaydedilen artış geçici olabilir.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu