Sağlık

Kanser hücrelerinin büyümesi ve yayılmasına ilişkin yeni bilgiler

Kanser hücreleri saldırganlıklarıyla karakterize edilir: hızla büyürler ve vücudun diğer bölgelerine yayılırlar. Bunu sağlamak için çok sayıda mekanizma devreye giriyor ve bunlardan biri, kanser hücresinin DNA zincirindeki belirli genleri aktive ederek kanser hücresinin büyüyüp bölünmesine neden olan MYC adlı proteini içeriyor.

MYC proteini sağlıklı bireylerde de mevcuttur ve birçok hücre fonksiyonunun düzenlenmesinde önemli bir rol oynar .

Güney Danimarka Üniversitesi Biyokimya ve Moleküler Biyoloji Bölümü Araştırma başkanı Rasmus Siersbæk, “Kanser oluştuğunda, bunun nedeni DNA’mızdaki mutasyonların birikmesidir ve bu da genellikle MYC proteininin aşırı aktifleşmesiyle sonuçlanır. Bu nedenle bu protein çoğu kanser türünde çok önemli bir rol oynar” diyor.

Kanser hücrelerinde çifte etki

Kendisi ve meslektaşları Nature Genetics dergisinde MYC proteininin, kanser hücresinin büyüme ve bölünme yeteneği açısından önemli olan başka bir fonksiyonunu keşfettiklerini bildirdiler.

MYC’nin DNA’mızdaki sözde destekleyiciler üzerinde bulunduğu uzun zamandır bilinmektedir. Bu promoterler, DNA’mızdaki genlerin hemen yanında bulunan ve genlerin açılıp kapanmasını etkileyen temel düzenleyici bölgelerdir.

Basit bir ifadeyle MYC, bu destekleyicilere bağlanarak kanser hücresinin büyüme ve bölünme yeteneğini artıran bir dizi genin etkinleştirilmesine yardımcı olabilir.

“Üstelik, son zamanlarda MYC proteininin DNA zinciri üzerinde genlerden uzakta ve sözde güçlendiricilerin üzerinde başka yerlerde de bulunduğu keşfedildi. Başlangıçta daha az önemli sayılan bu güçlendiricilerin, şimdi MYC’nin de yapabileceği gibi hayati önem taşıdığı ortaya çıktı. Siersbæk araştırma grubundan doktora sonrası araştırmacı Simon Toftholm Jakobsen, çalışmanın baş yazarı, “kanser hücrelerinin bölünmesi ve vücuda yayılması için gerekli olan diğer genleri etkinleştirerek bu güçlendiricilerde önemli bir rol oynuyor” diye açıklıyor.

Siersbæk, “Bu nedenle, MYC’nin DNA’mızın farklı bölümleri üzerinde etkili olan iki genel farklı işlevi vardır ve her ikisi de bir kanser hücresinin büyümesini ve bölünmesini desteklemek için gereklidir. Sonuç olarak, MYC’nin terapötik olarak hedeflenebilecek iki işlevi vardır” diyor. .

Günümüzün kanser ilaçlarının çoğu , farklı ilaçların bireysel kanser hastaları için belirli işlevleri hedef alacak şekilde birleştirildiği kombinasyon terapisidir . Bu yeni keşifle, ilaçların hem promoterler hem de güçlendiriciler üzerindeki MYC aktivitesini hedefleyip hedefleyemeyeceğinin araştırılması anlamlı olacaktır.

Siersbæk’e göre MYC proteininin kendisini ilaçla hedeflemek zor. “MYC proteini son derece düzensizdir ve ilaçla hedeflenmesinin çok zor olduğu kanıtlanmıştır. Bu nedenle, MYC’nin genleri aktive etmesine yardımcı olan proteinlere baktık . Bu yardımcı proteinlerin hedeflenmesi daha kolaydır. Önemli olan bazı yardımcı proteinleri belirledik. MYC’nin güçlendiriciler üzerindeki bu yeni işlevi için, bunlar kanser hücrelerinin büyüme ve yayılma yeteneğini engellemek için gelecekteki tedavilerin potansiyel hedefleri olabilir ” diye açıklıyor.

Araştırmacılar deneylerini laboratuvarda hücre kültürleri üzerinde gerçekleştirdiler. Güçlendiriciler üzerindeki MYC aktivitesini inhibe etmek ve böylece kanser kitlesinin büyüme ve yayılma yeteneğini azaltmak için umut verici fırsatlar bulma umuduyla MYC’nin yardımcı proteinleri üzerinde çalışmaya devam edecekler.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu