Connect with us

Politika

KAF’tan Ahmet Türk’e tepki

Kadim Aşiretler Federasyonu (KAF) Genel Başkanı Rasim Aslan, Nevruz Bayramı kutlamalarında yaptığı açıklamalarıyla halkın özgür iradesini ipotek altına almaya zemin hazırlayan Ahmet Türk’e tepki gösterdi.

KAF Genel Başkanı Rasim Aslan, 14 Mayıs’ta yapılacak olan seçimlerle ilgili açıklamada bulundu. Öncelikle seçimlerin birlik, beraberlik ve kardeşlik ikliminde gerçekleşmesini arzu ettiğini vurgulayan Başkan Aslan, “14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak olan seçimlerin ülkemize ve bölgemize hayırlara vesile olmasını temenni ederiz” dedi.

Seçimlerin halkın yönetime katılmasını amaçlayan, demokratik yaşamın çok önemli bir unsuru olduğuna dikkat çeken Aslan, “Demokrasinin kaldırım taşı olan seçimler ancak halkın özgür iradesi ile gerçekleştiği oranda anlam ve değer kazanır. Demokrasi adına ifade edildiği iddia edilen ama demokrasinin yok olması adına talihsizce bir süre önce Ahmet Türk tarafından Nevruz kutlamalarında yapılan açıklama ile halkımızın özgür iradesine müdahale etme, ipotek altına alma, yönlendirme girişimlerine zemin hazırladığına üzülerek şahit olduk. 

Kendisinin bazı parti ve kişi isimlerini zikrederek, bu partilere oy vermenin caiz olmadığını belirtmesi ve şimdiden halkın hür iradesini töhmet ve baskı altına alma, yönlendirme girişimlerini de görüyoruz. Değişik ortam ve platformlarda demeç ve açıklamalarla halkımızın özgür düşünme, seçim yapma ve karar verme durumlarına müdahale olduğuna hep beraber şahit oluyoruz. Bu durum asla kabul edilemez. Sayın Ahmet Türk! 32 yıldır bilfiil siyasettesiniz. Söyle bakayım bu süreç içinde Kürtler için ne yaptın? Kaç tane Kürt garibana baktın? Kaç tane yetim Kürt çocuğunun başını okşadın? Kandil’in talepleri dışında kendi özgür iradenle nasıl bir politika izledin? Siz ve sizin gibilerin, geçmişten günümüze kadar her fırsatta toplumumuza yaptığınız baskı ve dayatmaların toplumumuzu ne kadar sıkıntıya maruz bıraktığı hepimizin malumudur. Her fırsat bulduğunuzda mazlum halkımız üzerinde ne kadar baskı kurduğunuzu hepimiz yıllardır yaşayarak gördük. Kendinizden başka kimsenin varlığına, düşüncesine ve inançlarına saygı göstermediğinizi de biliyoruz ve yaşadık.  Toplumumuzu hak ettiği kamu yatırımlarından mahrum bıraktınız. Kadim değerlerimizin, beş yüz yıllık camilerimizin hunharca yakılıp yıkıldığını bizzat gördük. Dini bayramlarımız olan Ramazan ve Kurban Bayramlarını, inanç sistemimizde yeri olmayan kara bayram ismiyle ilan ederek kutlamalarımızı engellemenize de şahit olduk.  Bırak artık Kürtlerin yakasını Ahmet Türk. Artık rahat bırakın bizi ve bizim adımıza da çıkıp ahkâm kesmeyin! Bizim gibi asla Kürt halkına zararı dokunmayan gerçek Kürtler; ülkesi ve milleti için kimin faydalı olup olmadığını çok iyi bilir. Halkımız da artık gayet iyi biliyor. Siz, tüm Kürt halkını temsil etmiyorsunuz. Bu nedenle Kürt halkına geçmişin karanlığını ve acılarını yaşatmanıza toplum olarak bir daha asla izin vermeyeceğiz” ifadelerini kulandı.

 Son kırk yılda çok büyük acılar çeken, çok büyük ölümlere, göçlere, gözyaşına mahkûm bırakılan mazlum halkın kendi iradesini kullanmasını istediklerini belirten Aslan, “Bununla birlikte seçim sürecinde herkesçe şiddet ve nefret dilinden sakınılmasını; insana, inançlara ve fikirlere saygı duyulmasını ve tüm hal ve hareketimiz ile gençlere örnek olunması gerektiğini düşünüyoruz. Ayrıca asrın felaketini yaşadığımız bu süreçte hiçbir şeyin depreme maruz kalmış kardeşlerimizi unutturmaması gerekir. Şartlar ne olursa olsun hep birlikte başaracağız inşallah” şeklinde konuştu. (Van haber)

Devamı…