Politika

İYİ Parti’li Zorlu: Nevroz gününün resmi tatil olmasını sağlayacağız

İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, iktidar olmaları durumunda Newroz Günü’nün resmi tatil olmasını sağlayacaklarını bildirdi.

Zorlu, partisinin genel merkezinde haftalık olağan basın toplantısını düzenledi.

Zorlu, “Bugün de bu tabloyu kabul etmiyoruz ve milletimize saygısızlık olarak görüyoruz. Demokrasi gerçeklerde ortaklaşmaktır. Bu gerçek milli birliğimiz, bağımsızlığımız ve bütünlüğümüzdür. Bu ülkenin kardeşliği ve bütünlüğüdür. İktidarımızda İYİ Parti olarak Nevroz Günü’nün resmi bir tatil olmasını sağlayacağız. Bu vesileyle hem milletimizin tümünü kuşatan bu önemli günü her karış toprağımızda hak ettiği şekilde kutlanır hale getireceğiz hem de Türk dünyasıyla uyumlaşmayı hızlandıracağız.” ifadelerini kullandı.

“YSK’ya yaptığımız başvuru reddedildi”

Zorlu, seçim günü sandık güvenliğine ilişkin ise, “Millet İttifakı ekseninde seçime önem veriyoruz. Çünkü seçim sandıkta kazanılacak, biz bu sandıklara sonuna kadar sahip çıkarak milletimizin iradesini en önemli ve en gerçekçi şekilde yansıtılması çabası içerisinde olacağız. Şu anda açıklanmadı ama tahminimiz o yönde; 210 bin civarında bir sandık sayısı açıklanmasını bekliyoruz. Biz İYİ Parti olarak tüm sandıklarda, sandık görevlilerimiz ve gözlemcilerimizin yanı sıra bütünsel olarak Millet İttifakı’nın her bir paydaşı olarak bu sandıklarda yer alacağız. Sizlerin iradesine sahip çıkacağız” dedi.

Milli iradenin doğru bir biçimde sandığa yansıması için depremzedelerin de göç ettikleri veya en azından geçici olarak bulundukları yerlerde, geldikleri illeri işaret ederek oy kullanmaları gerektiğini belirten Zorlu, “Çünkü bu hem seçim güvenliğinin sağlanması hem de milli iradenin doğru yansıtılması bakımından çok önemliydi. Maalesef Yüksek Seçim Kurulu’na yaptığımız başvuru, ‘kanun gerekiyor’ gerekçesi ile reddedildi” diye konuştu.

“Nevroz gününün resmi tatil olmasını sağlayacağız”

İstanbul’da 224 kişinin gözaltına alındığı Newroz kutlamaları sonrası çıkan olayları da değerlendiren Zorlu, “Biz Nevroz’u ulusun ulu günü, baharın müjdesi olan bir gün olarak değerlendiriyoruz. Bu gün hiçbir etnik, kimliksel, mezhepsel bir ayrım gözetmeksizin ülkemizde yaşayan 85 milyon insanımızın birlik, barış ve huzurunu temsil eden bir gün olarak kabul ediyoruz. Biz eğer demokrasiyi getireceksek hepimizin düşünceleri olabilir ama demokrasi ortaklaşmak demektir. O gerçek milli birliğimizdir, bağımsızlığımızdır. Bu duygulardan hareketle iktidarımızda İYİ Parti olarak Nevruz gününün resmi tatil olmasını sağlayacağız” ifadelerini kullandı.

“HDP’yi Cumhurbaşkanı adayı olarak ziyaret ediyor”

Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun HDP heyetini ziyaretiyle ilgili değerlendirmelerinin sorulması üzerine Zorlu, şu ifadeleri kullandı:

Kemal Kılıçdaroğlu’nun HDP ziyaretine ilişkin, “CHP Genel Başkanı, TBMM’de grubu olan bir partiyi cumhurbaşkanı adayı olarak ziyaret ediyor. Biz bu konu ile ilgili görüşlerimizi daha önce açıklamıştık. Esas olan hassasiyetlerimizin devamını sağlayabilmektir. Bu özenden asla taviz vermeyeceğiz, bunu milletimize taahhüt ediyoruz. İYİ Parti milletimizin birlik ve bütünlüğünü sağlayacak yegane çimentodur ve bu işlevini ilelebet sürdürecektir” dedi. (DHA)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu