Ortadoğu

İttifak yeni Irak hükümetinin kurulmasını engelledi

İran destekli bir azınlık ittifakı gecikmelere neden oldu ve yeni bir Irak hükümeti kurma süreci aylar alabilir.

Irak, parlamentonun üçüncü cumhurbaşkanını seçememesinin ardından siyasi bir çıkmaza tanık oluyor.

Şii Sadr Hareketi, Sünni Egemenlik koalisyonu ve Kürdistan Demokrat partisinden oluşan Vatanı Kurtarmak adlı en büyük parlamento bloğu, cumhurbaşkanını seçmek için gereken parlamento üyelerinin üçte ikisini toplayamadı. Öte yandan, Şii Koordinasyon Çerçevesi, Kürdistan Yurtseverler Birliği ve az sayıda Sünni üyeden oluşan İran destekli gruplar, bloke edici üçüncü bir grup oluşturabildiler ve bu da aralarında anlaşma olmadan cumhurbaşkanı seçilmesini imkansız hale getirdi.

Irak Cumhurbaşkanı Berham Salih , 9 Nisan’da “devam eden siyasi krizin ülkeyi herkesin kaybedeceği tehlikeli bir labirente sürükleyebileceği” konusunda uyardı.

Başbakan  Mustafa el-Kadhimi  aynı gün yaptığı açıklamada, “Halkımız bir Irak reform hükümeti bekliyor ve hepimizin aynı ulusal misyonu paylaştığımıza inanıyorum; bu engellemeyi durdurmak ve bir anlaşma, güven ve uzlaşma düzeyine ulaşmak. işbirliği.”

Ulusal Hikmet Hareketi başkanı  Ammar el-Hakeem , “siyasi blokajı” sona erdirmek için diyalog için bir girişimde bulundu.

Irak’taki büyük siyasi partiler, yeni parlamentonun ilk oturumunun üzerinden yaklaşık 100 gün geçmesine rağmen, yeni cumhurbaşkanını seçmek için henüz bir oturum düzenlemedi.

Bunun nedeni, Federal Mahkeme’nin  3 Şubat’ta “Cumhurbaşkanı seçim oturumuna milletvekillerinin en az üçte ikisinin katılması ve toplam milletvekillerinin üçte ikisinin oy kullanması gerektiğine” hükmeden kararıdır.

Mahkemenin yorumuna göre, Cumhurbaşkanı seçim oturumuna, Mukteda es-Sadr, Mesud Barzani ve Muhammed’den oluşan üçlü koalisyon olarak Mart ayında yapılan iki oturumda ulaşılamayan 329 milletvekilinden en az 220’sinin katılması gerekiyor. el-Halbusi yeter sayısı elde edemedi.

Seçim sonuçlarına itiraz eden Koordinasyon Çerçevesi bunu bir zafer olarak gördü. Kazanan bloklar cumhurbaşkanlığı için bir aday üzerinde anlaşamadılar, ancak Irak anayasası cumhurbaşkanının hükümeti kurmak için en büyük bloğun adayını atamasını şart koşuyor.

İki oturumun başarısızlığı Sadr’ı kızdırdı ve 31 Mart’ta  hükümet kurma müzakerelerini durdurmaya karar verdi ve Koordinasyon Çerçevesini diğer bloklarla 40 gün içinde bir hükümet kurmak için müzakere etmeye çağırdı.

Bağdat’taki Al-Mustansiriya Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi dekanı Khaled Abdel-Ilah Al-Monitor’a şunları söyledi: “Anayasa, Federal Mahkeme’nin bahsettiği üçüncü engellemeden bahsetmedi. Mahkeme bu yorumla siyasi süreç içinde bir denge sağlamak istedi.”

Koordinasyon Çerçevesi, Şiilerin hükümetteki payını alırken Sadr’ın onu dışlayacağından korkuyor ve tüm Sünniler ve Kürtler katılacakken neden Şiilerin yarısının hükümet oluşumundan dışlandığını sordu.

Hukuk Devleti Koalisyonu’ndan Maliki  5 Nisan’da, “Üçlü koalisyon, Cumhurbaşkanını seçmek için bir toplantı yapamaz, Koordinasyon Çerçevesi de yapamaz” dedi. Şii bileşenin ayrıcalığı olan bir hükümet kurmak için en büyük blok ilkesine dönmeliyiz” dedi.

Federal Mahkeme’nin yorumu, siyasi blokları siyasi uzlaşmaya geri dönmeye zorluyor, ancak bu, Ekim 2021 seçimlerinde Parlamento’daki 329 sandalyeden 73’ünü kazandığı en büyük kazanan olarak kabul edilen Sadr tarafından reddediliyor.

Koordinasyon Çerçevesi, Sadr’ı Şiilerin hükümet kurma bakanlıklarındaki payını devralmaya çalışmakla suçluyor. Khazali , 9 Nisan’da Sharqiya TV’ye verdiği röportajda, “Sadr başbakanı seçmek istiyor ve Şiilerin payına düşen 12 bakanlığın kendisine ait olmasını istiyor. Bu sözleri doğrudan duydum.”

Rewaq Bağdat Kamu Politikası Merkezi başkanı Abbas el-Anbori şunları söyledi: “’Engelleyici üçüncü’ teriminin icadı, blokları siyasi uzlaşmaya zorlamayı amaçlıyor.” “Mevcut siyasi sistemin temel fikri uzlaşmaya dayalıdır ve şu anda olan da budur” diye ekledi.

Bazıları, “engelleyen üçüncünün”  2008’den beri Lübnan’da uygulanan ve Lübnan hükümetlerinin oluşumuna katılımını sağlayan İranlı bir kavram olduğuna inanıyor. Irak’ta olanlara benziyor, özellikle de “engelleyen üçüncü” bloklar İran’ın Irak’taki en önemli müttefikleri olduğu için.

Engelleyen üçüncü, tüm büyük Irak siyasi partilerinin herhangi bir hükümet oluşumundan dışlanmadıkları için gerçek garantörü olarak tanımlanabilir, bu onları daha önce olduğu gibi hükümetlerin kurulmasında fikir birliğine geri götüren bir yoldur, ancak yeni isimlerle olabilir. ulusal çoğunluk hükümeti veya denge hükümeti veya diğer etiketler olarak.

Yeni bir Irak hükümetinin kurulmasının uzun zaman alması bekleniyor. 2010 hükümeti, bugüne benzer nedenlerle, özellikle başbakan adayı sunan “en büyük bloğun” yorumlanmasıyla yaklaşık 10 ay sürdü.

Irak Federal Mahkemesi’nin Irak Kürdistan hükümetinin petrol ve doğalgaz anlaşmalarını “anayasaya aykırı” bulması, İran’ın Erbil’e füze saldırısı ve cumhurbaşkanlığı seçimi için Meclis’in yeterli çoğunluğu sağlayamaması, İran ve bazı Iraklı Şii grupların mevcut siyasi tablodan duydukları rahatsızlığın dışa vurumu şeklinde yorumlanabilir. Bakalım önümüzdeki süreç neyi gösterecek?İlgili Makaleler

Başa dön tuşu