Connect with us

Dünya

İsviçre’den önemli ‘Kürtçe’ kararı

İsviçre’nin Bern şehrinde yaşayan Kürtler, Mart 2021’de entegrasyona ilişkin bilgilerin Kürtçe de verilmesi talebiyle Bern Şehir Konseyi’ne 200 imza ile yaptığı başvuruya cevap verildi. Buna göre Bern kentinde gelecekte Kürt vatandaşlara en önemli bilgiler Kürtçe verilecek.

İsviçre’nin Bern şehrinde yaşayan Kürtler, Mart 2021’de entegrasyona ilişkin bilgilerin Kürtçe de verilmesi talebiyle Bern Şehir Konseyi’ne 200 imza ile başvuruda bulunmuştu.

Kürt Kültür Derneği, Alevi Kültürünü Geliştirme Kurumu, KUTÜSCH- Kürt-Türk-İsviçre Kültür Vakfı’nın önergesi, Belediye Meclisi tarafından geçtiğimiz Perşembe günü yapılan oylamada 64’e karşı 6 oyla kabul edildi.

Bu şekilde önümüzdeki süreçte önemli Kürtçe bilgiler “bern.ch” sitesi üzerinden Kürtçe paylaşılacak.

Oylama sırasında konseyde bir açıklama yapan aktivist Yeşim Ekici, “Bern’deki Kürtler Türkiye, Suriye, İran ve Irak’tan geliyor ki o ülkelerde Kürt dilini yok etmek için girişimler var. Bern’de de bilgiler kendilerine daha önce mecbur kaldıkları dillerde değil Kürtçe verilmeli” dedi.

Belediye meclisinin aldığı karar ile Bern’de Kürtçe de artık Arnavutça, Arapça, İngilizce, Fransızca, İtalyanca, Portekizce, İspanyolca, Tamilce, Türkçe, Sırpça/Boşnakça/Hırvatça ve Tigrinya (Etiyopya ve Eritre) dili ile eşit sayılacak.

Devamı…
Yorumunuz

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir