Connect with us

Dünya

İsveç Parlamentosu NATO’ya Üyelik Tasarısını Onayladı

İsveç Parlamentosu, başvurusu 30 NATO üyesi tarafından onaylandıktan sonra, ülkenin ittifaka katılmasına izin veren tasarıyı resmen onayladı.

Parlamentoda yapılan oylamada tasarı 37’ye karşı 269 oyla kabul edildi. Sol Parti ve Yeşiller Çevre Partisi NATO üyeliğine karşı oy kullandı.

Tasarıya yalnızca Sol Parti ve Yeşiller karşı çıktı. İsveç’in NATO’ya girmesi durumunda ülkenin 200 yıldır devam eden askeri tarafsızlık politikası da sona ermiş olacak.

İsveç’in NATO üyesi olabilmesi için Türkiye ve Macaristan’ın onayını alması gerekiyor. Halihazırda 28 NATO ülkesi, Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğini kabul etti.

“Tarihi bir olay”

Dışişleri Bakanı Tobias Billström, parlamentodaki oylamayı, “Tarihi bir olay” olarak niteleyip “İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra güvenlik açısından İsveç en ciddi durumu yaşıyor. NATO üyeliği, İsveç’in güvenliğini garantiye almanın ve tüm Avrupa, Atlantik bölgesinin güvenliğini güçlendirmenin ve dayanışma içinde katkıda bulunmanın en iyi yoludur” dedi.

Savunma Bakanı Pal Jonson da İsveç’i askeri olarak NATO’ya entegre etmek için çok çalıştıklarını söyledi.

İsveç’in NATO üyeliğinin Avrupa’ya büyük katkısı olacağını savunan Jonson, “İsveç’in NATO üyeliği dünyada, güvenlik, savunma ve siyasi sonuçları olacak tarihi bir olaydır” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçen hafta TBMM’nin Finlandiya’nın NATO’ya adaylığını onaylama sürecine başlayacağını açıklamış; ancak İsveç’in onay sürecinin henüz başlatılmayacağını söylemişti.

Erdoğan, “İsveç’le olan görüşmelerimizi ise ittifakın prensipleri ve bizim terörle mücadeledeki yaklaşımlarımız temelinde sürdüreceğiz. Sürecin nasıl ilerleyeceği İsveç’in atacağı somut adımlarla doğrudan bağlantılı olacaktır” diye konuşmuştu.

Finlandiya’nın NATO üyeliğine onay verilmesine dair kanun teklifi, 23 Mart Perşembe günü TBMM Dışişleri Komisyonu’nda görüşülmeye başlanacak. 

Devamı…