Dünya

İsveç NATO üyelik sürecini askıya aldı

İsveç Dışişleri Bakanı yaptığı açıklamada, ülkesinin NATO süreci ile ilgili “Geçici olarak durduruldu” dedi.

İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström NATO üyelik süreciyle ilgili açıklamada bulundu.

“Süreç ‘geçici’ olarak durduruldu” diyen Tobias Billström “Amacımız temmuzda tam üyelik. Eylemler sonrası öfkeyi gidermeye çalışıyoruz” ifadelerini kullandı,

İsveç’te Danimarkalı ırkçı Sıkı Yön Partisi (Stram Kurs) İideri Rasmus Paludan, 21 Ocak’ta Türkiye’nin Stockholm Büyükelçiliği önünde Kuran yakmıştı.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsveç hükümetine tepki göstermişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sert tepkisinin ardından, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da İsveç ve Finlandiya ile üçlü toplantının, “şu ortamda sağlıklı bir toplantı olmayacağı için” ertelendiğini açıklamıştı. İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, Türkiye’nin tepkisinin ardından ülke medyasına yansıyan ifadelerinde, “İsveç’teki herkesi ciddiyeti anlamaya davet etmek istiyorum” değerlendirmesinde bulunarak, ülkesinin içine girdiği zor durumu itiraf etmişti.

Öte yandan İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström’un basın sekreteri Anna Erhardt, Billström’un ülkesinin NATO’ya üyelik süreci ile ilgili sözlerinin yanlış anlaşıldığını belirtti.

Erhardt “NATO süreci duraklamadı. Hükümet, İsveç, Finlandiya ve Türkiye arasındaki muhtırayı uygulamaya devam ediyor” ifadeleri kullanıldı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu