Politika

İstiklal saldırısı zanlısı Albashir: Abim Muhammed ÖSO komutanıdır

İstiklal Caddesi saldırısının faili olarak tutuklanan Ahlam Albashir’in ifadesinde abisinin Özgür Suriye Ordusu’nun üst düzey komutanlarından olduğunu söylediği iddia edildi.

Taksim’de 13 Kasım’da gerçekleşen bombalı saldırının zanlısı olarak tutuklanan Ahlam Albashir’in, abisinin Özgür Suriye Ordusu’nda üst düzey komutanlardan olduğunu söylediği iddia edildi. Albashir, ifadesinde YPG’nin kendisini casuslukla suçladığı için hapis cezası verdiğini de anlattı.

Ahlam Albashir’in, Sabah Gazetesi’nde yer alan haberde aktarılan ifadeleri, saldırganın profiline ilişkin yeni soru işaretlerini de beraberinde getirdi. Haberde yer alan bilgilere göre Albashir ifadesinde şöyle dedi:

“Abim Muhammed, Özgür Suriye ordusunda üst düzey komutandır. Muhammed, DEAŞ saldırısı sırasında yaralanmış ve iki bacağında da protez takılıdır. 2017 yılında Ablam Meryem’le YPG kontrolündeki Münbiç’e gittik. Burada Ahmet A. ile sevgili olduk. 2 ay sonra ayrıldık. 2 ay boyunca benden YPG için bir talepte bulunmadı. Münbiç’te YPG üst düzey yöneticileri beni aleyhlerine casusluk yaptığım için tutukladılar.

1 ay Münbiç’te cezaevinde kaldım. Cezaevinden çıktıktan sonra, ‘Hacı ile görüşeceksin’ diye beni aradılar. Hacı üst düzey sorumluydu. İlk seferinde gözlerim bağlıydı. Görmedim. Sen ÖSO’ya çalışıyorsun dediler. Bir kaç hafta sonra yeniden beni Hacı’ya götürdüler. Bu kez gözlerim açıktı. Vücudunun görünen yerinde dövmesi vardı. Beni ÖSO’ya casusluk yapıyorsun ailene zarar gelecek diye korkuttular.”

BEYAZ TENLİ, SAKALLI BİLAL

Ahlam Albashir’in ifadesinde, saldırının organizatörü olduğu iddia edilen firari şüpheli Bilal Hassan’a ilişkin de şunları söylediği belirtildi:

“Bilal beyaz tenli siyah sakallı vücudunda lekeleri olan ufak tefek biridir. Bana zorla sahip olmaya çalışınca ben evi terk ettim. Hacı ise, ‘Bilal ne isterse yap yoksa abin ve ablana zarar gelir’ diye korkuttu, ben de Bilal’e döndüm. Hacı ve Bilal’in talebiyle bir kaç kez Taksim’e gittim. Bilal bana Taksimde çok polis var mı diye sormuştu.”

Albashır, ‘Bilal bana olay günü cesaret hapı verdi. Korsan taksiyle Taksim’e gittiğimizde çantasını bana verip, ‘Sen gez ben geleceğim’ dedi. Çantaya baktığımda yiyecek poşetleri ve yumuşak dokulu paket vardı. Korktum. Bu sırada bana bir video geldi. Arkamdan çekilmiş bir görüntüydü. Görüntüyü gönderen Hacı, ‘Çantayı bırak, başkası gelip alacak’ dedi’ diyerek olay gününü anlattı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu