Yaşam

İstiklal Caddesi’ndeki bombalı saldırının şüphelisi kadını anlattılar: Suriyelilerin iş yerinde çalışıyordu

İstiklal Caddesi’ndeki bombalı saldırının ardından yakalanan Ahlam Albashir’i daha önceden görenler DHA’ya konuştu: “Esenler’de bir yıldır oturuyordu, Suriyelilerin iş yerinde çalışıyordu.”

İstiklal Caddesi’ne bomba bıraktıktan sonra kaçan Suriye uyruklu Ahlam Albashır’ın, çalıştığı işyerinin bulunduğu mahalle sakinleri konuştu. Bir mahalle sakini, “Esenler’de bir yıldır oturuyordu, Suriyelilerin iş yerinde çalışıyordu. Benden 2-3 defa alışverişte bulundu” dedi. Mahalle esnafı Nazik Demir ise “Şahsen tanımıyorum, arada buradan geçerken görüyordum. Cadde üzerinde görüyordum, hatta dün 13.00-13.30 sıralarında gördüm. Dükkanın önünden ufak bir çocukla geçti” dedi.

Beyoğlu İstiklal Caddesi’ne TNT türü patlayıcı bırakarak kaçan kadının yakalanması için olay yerine geliş gidiş güzergâhlarını gören 1200 güvenlik kamerası incelendi. Ekipler, kadının taksi ile olay yerinden ayrılarak Esenler Kazım Karabekir Mahallesi 1045 Sokak üzerinde bulunan bir iş yerine gittiğini tespit etti. Konfeksiyon atölyesi olarak kullanılan iş yerine gece geç saatlerde operasyon düzenlendi. Suriye uyruklu Ahlam Albashır’ın Küçükçekmece’de bir evde olduğu bilgisine ulaşılmasının ardından yakalandı.

Bir başka mahalle sakini, Ahlam Albashır’ın zaman zaman markete gelerek alışveriş yaptığını ifade etti. Mahalle sakini şunları aktardı:

“Esenler’de bir yıldır oturuyordu, Suriyelilerin iş yerinde çalışıyordu. Benden 2-3 defa alışverişte bulundu. 2 gün önce alışveriş yaptı. Sima olarak tanıyorum”

Kazımkarabekir Mahalle esnafı Nazik Demir ise, “Şahsen tanımıyorum, arada buradan geçerken görüyordum. Cadde üzerinde görüyordum, hatta dünde 13.00-13.30 sıralarında gördüm. Dükkanın önünden ufak bir çocukla geçti. Hiç dükkanımdan alışveriş yapmadı. Hiç diyaloğum olmadı. Günübirlik görüyorduk. 20-25 gündür buralarda görünmeye başladı. Daha önce görmüyorduk. Dünde gayet sakindi, yanında ufak bir çocuk vardı. Önünde yürüyordu. Beraber geçtiler” dedi. 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu