Connect with us

Sağlık

İşte bu yüzden tavuğu mikrodalgada ısıtmamalısınız.

Çalışmalar, daha küçük, taşınabilir cihazların donmuş tavuğu çeşitli bakterileri öldürecek kadar ısıtamayacağını veya pişiremeyeceğini bulmuştur.

Acıktığınızda, aceleniz olduğunda ve genel olarak dondurulmuş gıdaları mikrodalgada, ekmek kızartma makinesinde veya yağsız kızartma tavasında ısıtmanın rahatlığını inkar edemezsiniz. Ancak yeni bir CDC raporu, insanların donmuş tavuk ürünlerini fırın dışındaki cihazlarda yeniden ısıttıkları için tekrar tekrar gıda zehirlenmesi salgınları yaşadıklarını öne sürüyor .

Bunlar genellikle galeta unu ile kaplanmış doldurulmuş ürünlerdir. Bunlar gerçekten donmadan önce pişirilir, ancak bazı ürünlerin içinde tamamen çiğ tavuk bulunur . Paneleme nedeniyle, insanlar genellikle tamamen piştiklerini düşünürler, ancak bu tavuk ürünlerinin güvenli bir şekilde yenebilmeleri için yaklaşık (165F) 74C’lik bir iç sıcaklığa ulaşmaları gerekir. Bu nedenle CDC’ye göre mümkünse geleneksel bir fırında pişirilmelidirler.

USDA’ya göre 1998’den beri kaplamalı ve doldurulmuş tavuk ürünleri 14 salgın ve yaklaşık 200 hastalıkla ilişkilendirildi . Geçen yıl, bu ürünleri içeren bir salgın, 11 eyalette 36 enfeksiyon ve 12 hastaneye yatışla sonuçlandı. Hastalanan kişiler, pişirme talimatlarını dikkate almadıklarını, yiyecekleri mikrodalgada veya fritözde pişirdiklerini, yiyecekleri önerilenden daha kısa sürede pişirdiklerini veya etin doğru sıcaklıkta olduğundan emin olmak için yemek termometresi kullanmadıklarını bildirdi.

Çalışmalar, daha küçük, taşınabilir (ve genellikle daha ucuz) cihazların donmuş tavuğu, en yaygın olarak salmonella olmak üzere çeşitli bakterileri öldürecek kadar ısıtamayacağını veya pişiremeyeceğini bulmuştur. Örneğin, tavuğun sadece bir parçasını yeterince yüksek bir sıcaklığa ısıtabilirler.

Salmonella vakalarının çoğu, kümes hayvanları, yumurta ve süt gibi hayvansal ürünlerden – özellikle iyi pişirilmemiş olanlardan veya pastörize edilmemiş sütten gelir. Virüsün yayılmasının nedeni, diğer şeylerin yanı sıra, birçok donmuş tavuk ürününün üzerindeki talimatlarda, bunların normal bir fırından başka bir yerde pişirilmesine ilişkin bilgi yer almamasıdır. Daha da kötüsü, veriler, birçok kişinin bu talimatları tamamen görmezden geldiğini veya bir ürünü pişirmeye karar vermeden çok önce onları çöpe attığını gösteriyor.

Gıda kaynaklı hastalıkların yaygın bir nedeni olan Salmonella bakterileri, bir bağışıklık hücresini istila eder. 

Bu nedenle, bazı durumlarda donmuş tavuk yapmak için mikrodalga fırın veya fritöz kullanmak güvenli olabilirken, uzmanlar talimatlara dikkat etmenin, çiğ ve pişmiş tavuğun neye benzediğini bilmenin ve yeterli olduğundan emin olmak için cihazın watt değerini kontrol etmenin önemli olduğunu söylüyor. tavuğu pişirmekten.

Amerikalıların yarısından fazlası tavuğu ısıtmak için fırınların yanı sıra başka cihazlar da kullanıyor.

CDC araştırmacıları, Mayıs ve Temmuz ayları arasında bu tür ürünleri kullanan 4.100’den fazla kişiyle ulusal düzeyde temsili bir anket gerçekleştirdi. Ankete katılanların yaklaşık yüzde 83’ünün donmuş doldurulmuş tavuk ürünleri için pişirme yöntemlerinden biri olarak fırın kullandığını, ancak yüzde 54’ünün fırın yerine veya fırına ek olarak başka cihazlar kullandığını bildirdi; Yüzde 30’u fritöz, yüzde 29’u mikrodalga, yüzde 14’ü ekmek kızartma makinesi ve yüzde 4’ü diğer cihazları kullandığını söyledi.(JPost)

Devamı…