Dünya

İsrail’den Türkiye’ye ticari uçuşlar 16 yıl sonra tekrar başlıyor

İsrail’in İstanbul Konsolosluğu, İsrail’den Türkiye’ye 16 yıl sonra ilk kez bir İsrail havayolu şirketi ticari uçuş gerçekleştireceğini açıkladı.

İsrail’in İstanbul Konsolosluğu tarafından perşembe günü yapılan açıklamada, 2007 yılından bu yana ilk kez bir İsrail havayolu şirketinin Türkiye’ye ticari uçuş gerçekleştireceği duyuruldu.

Konsolosluk açıklamasında ayrıca İsrailli havacılık firması ISRAIR’nin Türkiye’deki depremzedelere ulaştırılmak üzere 2 ton insani yardım malzemesi getirdiği ifadesi yer aldı.

Söz konusu uçuşların İsrail ve Türkiye arasındaki son dönemde gelişmekte olan ilişkilere ve yıkıcı deprem sonrasındaki dayanışmaya yeni bir örnek teşkil ettiğinin vurgulandığı Konsolosluk açıklamasında, dayanışma ve iş birliğinin iki ülkenin de faydasına olacak şekilde birçok alana yayılacağına olan inancın tam olduğu kaydedildi.

Önümüzdeki dönemde daha fazla İsrailli havayolu şirketinin Türkiye’ye ticari uçuş başlatacağı belirtiliyor.

İsrail’in bayrak taşıyıcı havayolu şirketi El Al, 2007 yılında yüksek operasyon maliyetleri nedeniyle Türkiye uçuşlarını durdurmuştu. Kovid19 pandemisi döneminde El Al havayolları tarifesiz kargo uçuşu yaparak, İstanbul’a tıbbi malzeme taşımıştı. Öte yandan İstanbul Havalimanı’nda 80’i yolcu, 16’sı kargo olmak üzere sefer yapan havayolları sayısı 96’ya ulaştı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu