Analiz

İsrail mi Filistin mi kazanacak

Başlıkta bahsedilen iki ihtimalden birinin gerçekleşmesi elbette kaçınılmaz değil.Daha doğrusu, bir tarafın zaferi, eğer gerçekleşirse, ortakların katılımından veya baskısından arınmış ve saf bir şekilde gelmeyecek. üçüncü şahıslar tarafından uygulanır.

Ancak aşırı olasılıkları barındıran bu başlığın arkasında kastedilen, Arap Levant bölgesi için mevcut olan seçeneklerin, bu ölümcül savaşın ürettiği sefil seçenekler olduğunu tespit edebileceğimiz ölçüm ve standartların çizilmesidir.

İsrail kazanırsa, gerçeğin tek güç olduğu ve kör teknolojinin insanları alt ettiği ve onların ve hayatlarının önüne geçtiği yönündeki korkunç fikir yayılacak. Sonuç olarak, son derece tehlikeli, geniş kapsamlı ve kölevari bir zihniyet, Araplara karşı tek çarenin onları korkutmak ve onlara terör yaymak olduğunu tüm bölgede yaygınlaştırıyor. korku dili dışındaki dilleri anlamadıkları için korkmaları gerekiyor.

Bu önerme, İsraillinin Filistinliden, sonra da Araptan daha önemli olduğunu, İsrailli çocuğun Filistinli çocuktan daha önemli olduğunu söyleyen ırkçı hiyerarşilerin ortaya çıkmasına neden oluyor. İkincisinin öldürülmesi şu ya da bu nedenle gerçekleşebilir, ancak ilkinin öldürülmesi rüyalardan bile uzaklaştırılmalıdır. Savaşan tüm tarafların aradığı “medeniyet savaşı”, Arapların kültür ve değerlerini küçümseyen, Ebu El-Ala El-Maarri ile Usame bin Ladin’i eşitleyerek kıyaslanamayacak kadar ayrımcı bir biçim alacaktır. Burada veya orada ortaya çıkan Arap bireylere veya gruplara yönelik doğrudan saldırgan davranışların eşlik etmesi pek olası değildir. Öte yandan, İsrail’in zaferiyle mağlup olan ve hayal kırıklığına uğrayanlar, hayali intikamlarını Yahudi karşıtı mitlerden yardım arayarak bulacaklar; buna aynı zamanda bireylere veya Yahudi gruplarına yönelik saldırgan davranışlar da eşlik edebilir ve bu da bir tür yazışmayla sonuçlanabilir. İbrani devletinin düşmanlığı ile Yahudi karşıtlığı arasında.

Siyasi düzeyde ise, bazı iyimserlerin iyimserliğine rağmen, Filistinlilere önerilen herhangi bir barış, herhangi bir kamuflaj olmaksızın açık bir teslimiyete yaklaşırken, bölgesel düzeydeki yerleşimlerin bozulması veya dondurulması muhtemeldir. Bu durumda Batı Şeria’daki Yahudi yerleşimcilerin topraklara el koyma ve çalma operasyonlarının yanı sıra toprağın sahibi Filistinlileri etkileyecek diğer sınır dışı etme eylemlerine de devam edeceklerini varsaymak caizdir. Fanatizmin doğduğu bu bölgede, Ürdün’ün ve belki de kısmen Lübnan ve Suriye’nin bir başka “kardeşlik savaşları”na sahne olmayacağını kim garanti edebilir?

Binyamin Netanyahu’nun politikalarından ve başarısızlıklarından sorumlu tutulmasına gelince, bunun Netanyahu’nun birçok yüzünden sadece biri olduğu saldırgan yaklaşımın sorumluluğunu alması pek olası değil. Gerçek şu ki, güvenli ve üstün bir kale fikrinin de eşlik ettiği bu hesap verebilirlik, İsrail’in kibrinin daha da güçlenmesine ve kendine güvenen şovenizmin güçlenmesine yol açabilir.

Öte yandan “Hamas hareketinin” elde edeceği bir zafer, “ulusal kurtuluş”un yabancı işgalciye karşı tek taraflı bir mücadele olarak ele alınmasını da yenileyecektir.Filistinlilere dayatılan yönetim biçimi ise fark edilmeyecektir. veya herhangi biri tarafından durduruldu. Savaşın astronomik boyutlara çıkardığı yoksulluk ve sefalet koşullarının çirkinliğiyle birlikte her türlü özgürlükten eğitime kadar karanlık ve kısıtlamalar hakim olacak. Savaşan iki tarafın sivillere ve sivillerin ölümüne karşı duyarsızlığına, direnişçinin ve işgalcinin başkalarının hakkı olmayan haklara sahip olmasına paralel olarak, direniş ortamının ilan etmeye başladığı kadına karşı da bir duyarlılık eksikliği söz konusu. “demografik cihad” savaşında bir üreme makinesi olarak. Hamas kazanmadan önce, McCarthyciliğe yapılan atıflar çoğalmaya başladı, söylediklerini söylemeyenleri ve yaptıklarını yapanları karaladı, “düşmanı” tanımlarken belirli terimlere bağlı kalmak gibi işaret ve sembollere tapınmaya yol açtı. Ölüm koşullarını tanımlamada tam seviyeler. Aynı şey, üniversitelerde tartışma yeri olması gereken seminer ve derslerin aksatılması ve bunları organize eden profesörlerin “Siyonist” olarak karalanması için de geçerli.

Gerici ve gerici olan her şeyin bir araya geldiği bu cephanelik ile “Hamas” ve Ebu Ubeyde’nin ilericiliğinin pek çok hayranı, bizi dünyadan ve onun başarılarından yalıtmaya devam edecek bir “medeniyet savaşı”na sürükleyecek. ülkelerinin İsrail’e karşı önyargılarını bahane ederek ve elbette bu savaştaki zaferimize güvenmeyi ihmal etmeyecektir!

Her türlü yerleşimin bloke ettiği Arap Levant’ı, sınır ötesi ve her sınırda sürekli savaşların yaşandığı bir bölge haline gelecek, nefretler çoğalacak, işler kaotik bir şekilde karışacak, Tahran ise sevinçle ellerini ovuşturmakta yalnız kalacak. ve sevinç.

Ayrıca Hamas’ın zaferi bölgede liberal ve ilerici olan her şeyin ertelenmesi projesi olacaktır. “Mescid-i Aksa Tufanı”ndan bu yana İran’daki baskılar, Suriye’deki katliamlar, Lübnanlıların maruz kaldığı yağma eylemleri hakkında hiçbir şey öğrenmediğimizi gözden kaçırmayacağız. sadece hayatları ve ölümleri hakkında bilmeleri gerekenleri onlara anlatacak birinin konuşmasını bekliyorum.

Çocukları öldürmekte usta ırkçı sağı ve hayattan, akıldan, özgürlükten nefret eden fanatik popülizmi yayarak sonuna doğru hızla ilerleyen “El Aksa Tufanı”nın bize verebileceği şeylerden bazıları bunlar.(Hazem Saghieh/Şarkul Avsat)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu