Connect with us

Analiz

IŞİD yeniden uyandı

IŞİD perşembe günü başlatıp Cuma günü gerçekleştirdiği Suriye’de, 3 bin 500 civarında militanının tutulduğu cezaevine saldırı düzenledi.IŞİD, buradaki 18 Kürt güvenlik görevlisini öldürdü. Çatışmada en az 16 IŞİD militanı da öldürüldü.Amaç hapishanede tutulan 3500 civarındaki grup elemanlarını serbest bırakmak.

IŞİD  bu saldırıyla kendi ilan ettiği “halifeliğin” yaklaşık üç yıl önce savaşın parçaladığı ülkede yenilmesinden bu yana yaptığı en önemli saldırılardan birini gerçekleştirmiş oldu.  

Gözlemevi, saldırıda hayatını kaybeden Kürtlerin resmi olarak Suriye Demokratik Güçleri mensubu olmadıklarını duyurdu.

IŞİD, bir zamanlar genişleyen proto-devletinin Mart 2019’da Fırat kıyılarında ele geçirilmesinden bu yana Suriye’deki Kürt ve hükümet hedeflerine yönelik düzenli saldırılar düzenliyor. 

Kürt yetkililer, yıllarca süren operasyonlarda yakalanan binlerce IŞİD savaşçısını bırakın yargılamayı, tutacak kapasiteye sahip cezaevlerinin olmadığı konusunda uzun süredir uyarıda bulunuyorlar. 

Hapishaneler 10 yıldan beri hem Irak’ta hem Suriye’de IŞİD’in tekrarlayan,saldırılan bir parçası olmuş durumda.

Kürt yetkililerin verdiği bilgilere göre, şu anda 12.000’den fazla İŞİD grubu şüphelisinin tutulduğu bir dizi Kürt hapishanelerinde 50’den fazla milliyet temsil edildiği doğrultusunda.

Kürt güçlerinin 2019’da elinde tuttukları son yer olan Baghuz köyündeki ABD destekli direnişinden sonra,IŞİD sabırla yeniden inşa ediliyor. 

Irak-Suriye sınırının her iki tarafındaki uçsuz bucaksız çöllerde yaygın olan kafa karışıklığı ve yolsuzluk, IŞİD grubunun saklanmalarına ve bir sonraki hamlelerini planlamalarına izin veriyor maalesef.

Görünen o ki IŞİD grubu yeniden sahneye çıktı ve aldıkları destekle yeni saldırılar düzenlemeye devam edecekler.

Yazımızın sonunda 2019 yılında General joseph Votel’in uyarısıyla sonlayalım.

ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM) Başkanı General Joseph Votel, “IŞID şebekesinin dağıtılmış olmasına karşın, baskının sürdürülmesi gerektiği, aksi takdirde geriye kalan parçalarının yeniden bir araya gelme kabiliyetine sahip olacakları” uyarısını yapmıştı.

22.01.2022

Fatma Rüzgar Kaya

Devamı…
Yorumunuz

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir