Connect with us

Ortadoğu

IŞİD, Suriye’nin Kürt bölgelerinde ivme kazanıyor

IŞİD, Suriye’nin kuzeydoğusunda Kürt liderliğindeki Suriye Demokratik Güçlerinin (SDG) kontrolü altındaki bölgelerdeki faaliyetlerini yakın zamanda yeniledi.

14 Ekim’de Haseke vilayetine bağlı Tal Alo köyünde  Arap Şammar tarafından oluşturulan El Sanadid Kuvvetleri (Cesur Güçler) lideri Hamidi Bandar Hamidi el-Hadi’yi hedef alan operasyonu IŞİD üstlendi . kabile ve SDG ve ABD liderliğindeki koalisyon çatısı altında faaliyet gösteriyor.

Hadi’nin arabası, Kamışlı kırsalındaki Tal Alo ile Şeyh Hamidi’nin çiftliği arasındaki yolda havaya uçtu. Suikast girişiminden kurtulan Hadi, aynı zamanda Suriye’deki Shammar kabilesinin şeyhi Hamidi Daham el-Cerba’nın da torunudur .

19 Ekim’de IŞİD üyeleri, Deyrizor’un doğu kırsalındaki el-Busayra’da SDG’nin eski bir üyesi olan Amer Awad al-Shawi ve arkadaşı Eyman al-Shawi’yi de vurarak öldürdü .

Deyr ez-Zor kırsalından bir gazeteci olan Zain al-Abidin al-Akeidi şunları söyledi: “İD bölgedeki operasyonlarını birkaç gün veya birkaç haftalığına askıya alır, ancak daha şiddetli bir dönüş yapmak için. Üstelik bazı aşiretler IŞİD için uygun bir ortam yaratıyor. Deyr ez-zor’un doğu ve kuzeydoğu kırsallarındaki çok sayıda yerinden edilmiş insan, IŞİD’in hücrelerini ve savaşçılarını saklamasını sağlıyor.”

IŞİD’in SDG’nin kırılgan güvenliğinin ortasında yeniden ivme kazandığını açıkladı . “SDG’ye bağlı çoğu güvenlik servisini rahatsız eden yolsuzluk, savaşçılarını serbest bırakmak için rüşvet ödeyen ve hücrelerine yönelik kovuşturmaları askıya alan İŞİD’in varlığını besliyor. Ayrıca dini muhafazakar aşiret bölgeleri etnik ve dini açıdan Kürt güçlerine karşı hassastır ve SDG’yi ateist veya İslam düşmanı olarak etiketler. Hatta bazı durumlarda IŞİD’e sempati bile duyuyorlar.”

Akeidi, “IŞİD güvenlik operasyonlarını yalnız kurt yöntemine göre yürütüyor. Deir ez-Zor’un kırsalında büyük bir etkiye sahiptir ve bazen sakinlere zekat  [zorunlu yardım ödemesi] uygular. IŞİD ayrıca SDG tarafından yönetilen petrol sahalarındaki işçileri ve çalışanları da takip ediyor.” Ancak başarısız suikast girişiminin, IŞİD’in el-Sanadid güçlerinin kontrolündeki bir bölgeye ilk kez girdiğini söyledi.

Al-Monitor’un haberine göre, Erbil merkezli silahlı gruplar uzmanı Raid el Hamid “İŞİD’in stratejileri, sürekliliğini sağlamak için üç ana faktöre dayanıyor. Birincisi, kendi adamlarını korumak, bu da ” neden 15’ten az savaşçıdan oluşan küçük, hareketli gruplar halinde faaliyet gösteriyor. IŞİD, insan kaynaklarını korumak için çok sayıda büyük taarruz savaşını durdurdu.”

İkinci faktör, “İŞİD’in ideolojisinin popülaritesi azalıyor gibi görünüyor. Hala bazı gençleri cezbedebilse bile, sayıları Irak ve Suriye’de sınırlı kalıyor. Üçüncü ve en önemli ve hayati olan” dedi. faktör malidir. IŞİD mali gelir elde etmek için çeşitli cephelerde çalışıyor. Kamyon ve tank konvoylarını durdurmak için sahte geçici kontrol noktaları veya pusu kurarak ana yolları kontrol ediyor. Ayrıca nakliye şirketlerinin sahiplerine vergi koyuyor.”(Al-Monitor)

Devamı…