Dünya

IŞİD-K nedir ve Rusya’ya neden saldırdı?

Cuma gecesi Moskova’daki bir müzik salonunda yaşanan trajediden önceki haftalarda , Rusya’ya aşırılık yanlıları tarafından gerçekleştirilecek bir terör saldırısının yakın olduğu yönünde uyarılar iletilmişti.

Buna rağmen, dört kişilik bir grup silahlı kişinin progresif rock grubu Picnic’i izlemek için konsere giden 7000 kişinin toplandığı Crocus Belediye Binası’na ateş açması sırasında istihbarat servislerinin habersiz yakalandığı anlaşılıyor.

Cihatçı grup IŞİD-K’nin bir dizi video ve mesajla sorumluluğu üstlenmesiyle en az 137 kişi öldü, yüzden fazla kişi de yaralandı .

Dört şüpheli, gözleri bağlı bir şekilde bir istihbarat merkezine sürüklendikleri görüntülerin ortaya çıkmasından sadece birkaç saat sonra tutuklandı ve mahkemeye çıkarıldı .

IŞİD-K kimdir?

Adını İran, Türkmenistan ve Afganistan’ın bazı kısımlarını kapsayan bölge için kullanılan eski bir terimden alan İslam Devleti Horasan (IŞİD-K), 2014’ün sonlarında Afganistan’ın doğusunda ortaya çıktı ve aşırı vahşeti ile kısa sürede ün kazandı.

Grup 2018’den bu yana üye sayısında bir düşüş görse de İslam Devleti’nin en aktif bölgesel örgütlerinden biri olmaya devam ediyor. Yıllar geçtikçe, her ikisi de gruba ağır kayıplar veren ABD güçleri ve Taliban tarafından giderek daha fazla hedef alınıyor.

Buna rağmen ABD, grubu bir tehdit olarak görmeye devam ediyor; Kongre geçen Mart ayında IŞİD-K’nin Avrupa ve Asya’da “dış operasyonlar” yürütme yeteneğini geliştirdiğini söylemişti.

ABD Merkez Komutanı komutanı General Michael Kurilla, Afganistan dışındaki ABD ve Batılı çıkarlara “altı ay gibi kısa bir sürede ve çok az uyarıda bulunarak veya hiç uyarı vermeden” saldırılabileceğini öngördü.

Neden Rusya’ya saldıralım?

Cihatçı terör grupları Rusya’nın güvenliğine sık sık tehdit oluşturuyordu; IŞİD-K daha önce 2017 yılında 15 kişinin ölümüne yol açan 2017 St Petersburg metro bombalamasını gerçekleştirmişti.

Büyük ölçüde Orta Asya’da bulunan IŞİD-K, Rusya’yı, Müslüman inancına karşı “nefret” beslediğine inandıkları ABD ile benzer bir seviyede görmeye başladı.

Ayrıca Rusya’nın, 2015’te Suriye’ye müdahale eden ve geçen yıl hava saldırıları düzenleyen Esad rejimine verdiği desteği de dile getirdiler.

Washington merkezli Wilson Merkezi’nden Michael Kugelman, IŞİD-K’nin “Rusya’yı düzenli olarak Müslümanlara baskı yapan faaliyetlerin suç ortağı olarak gördüğünü” söyledi.

Grubun ayrıca Moskova’ya karşı şikayetleri olan bazı Orta Asyalı militanları da üye olarak saydığını ekledi.

Grup başka hangi saldırıları gerçekleştirdi?

Bu yılın başlarında ABD, grubun İran’da, İranlı subay Kasım Süleymani’nin ABD güçleri tarafından öldürülmesinin yıldönümünü anmak için toplanan yaklaşık 100 kişinin ölümüne yol açan çifte bombalama eylemi gerçekleştirdiğini doğrulayan iletişimleri ele geçirdi.

Eylül 2022’de IŞİD-K militanları, Kabil’deki Rusya büyükelçiliğine düzenlenen ölümcül intihar saldırısının sorumluluğunu üstlendi.

Grup aynı zamanda 2021 yılında Kabil’in uluslararası havaalanına düzenlenen ve ABD’nin ülkeden kaotik tahliyesi sırasında 13 ABD askerinin ve en az 169 sivilin ölümüne yol açan saldırıdan da sorumluydu.(Independent)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu