Dünya

İşgalin dördüncü gününde Kiev direniyor, sokağa çıkma yasağı uzatıldı

Rusya Devlet Başkanı Putin’in talimatıyla başlayan Ukrayna işgali üçüncü gününe girerken tüm dünya bölgeden gelecek olumlu bir haberi bekliyor.

Rusya’nın çarşambayı perşembeye bağlayan sabaha karşı 05.00’te başlattığı Ukrayna’yı işgal harekatı üçüncü gününe girdi. 

Kiev’de gece yarısı patlama sesleri sürerken, bölgeden henüz dünyayı rahatlatacak bir haber gelmedi. Ukrayna halkı geceyi sığınaklarda ve metro istasyonlarında geçirdi.

Dünya’nın gözü önünde Ukrayna topraklarını işgal eden Rusya, operasyonlarına 4’üncü günde de devam etti. Ülkenin doğusundaki birçok kentte kontrolü ele Rus güçleri, başkent Kiev’e kadar ilerledi. Çatışmaların giderek şiddetlendiği süreçte ABD’nin Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy’ye kendisini güvenli bir şekilde ülkeden çıkarmayı teklif ettiği iddia edildi. Ancak Zelenskiy’nin “Savaş burada. Götürülmeye değil, mühimmata ihtiyacım var” dediğini belirtildi. Sosyal medya hesaplarından paylaştığı son videoda Kiev’de olduğu ve hiçbir yere gitmediği mesajını veren Zelenskiy, Rus Devlet Başkanı Vladimir Putin’e “savaşa son verin, barış içinde yaşayalım” çağrısını yineledi. Kiev’in ve başkent çevresindeki kilit noktaların Ukrayna ordusu kontrolü altında olduğunu vurgulayan Zelenskiy, Ukrayna halkının artık AB’ye tam üyelik hakkı kazandığını belirtirken, bunun kendileri için en büyük desteklerden biri olacağını belirtti. Savaşı durdurup barış içinde yaşamaları gerektiği çağrısını yapan Ukrayna lideri “Düşman saldırılarına direndik ve başarıyla püskürtüyoruz. Çatışma devam ediyor. Kim gelmek ve bize yardım etmek isterse onlara silah vereceğiz” dedi. Moskova güçlerine karşı büyük bir direnişin başlatıldığı Kiev’de orduya halktan da büyük destek geldi. Zelenski’nin eli silah tutan herkese silah verileceğini açıklamasının ardından başkent Kiev’de halka silah ve mühimmat dağıtıldı. Konuya ilişkin konuşan Ukrayna Savunma Bakanı Aleksey Reznikov “Binlerce insan birleşiyor ve bölgeyi koruma hattına katılıyor. Bugün Kiev’de 18 bin otomatik silah halka dağıtıldı” diye konuştu.

Birçok sivil, kendilerine dağıtılan otomatik silahla Kiev’in düşmemesi için başkentin cadde ve sokaklarında Rus güçlere karşı direnmeye çalıştı. Bölgede ilerleyen Rus tanklarına karşı halk molotoflu savunma yaptı. Ukrayna Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamada, ise Rusya’nın Ukrayna ile sınırındaki bölgelere ilave askeri birlikler yerleştirmeye başladığı belirtildi. Rus ordusunun kayıplarının arttığına işaret edilen açıklamada “Rus birliklerinin tahmini kayıpları, 14 uçak, 8 helikopter, 102 tank, 536 zırhlı araç, 15 topçu ve ‘Buk’ füze sistemi” ifadelerine yer verildi. Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Başkan Yardımcısı Mihayil Podolyak da “Kiev ve Kiev bölgesindeki durumun da kontrol altında” olduğunu vurguladı. Podolyak “Sabah itibarıyla 3 bin 500’den fazla Rus asker öldürüldü ve 200’ü esir alındı” şeklinde konuştu.

Öte yandan, ABD merkezli bir sivil toplum kuruluşu, Avrupa ve Kuzey Amerika’daki aşırı sağcı milislerin Rusya’ya karşı savaşmayı planladığını yazdı. Fransa, Finlandiya ve Ukrayna’daki aşırı sağcı ve neo-Nazi örgütlerin liderleri tarafından paylaşılan bildirileri yayımlayan SITE İstihbarat Grubu, bu örgütlerin destekçilerine Ukrayna’yı korumak için mücadeleye katılma çağrısı yaptığını belirtti. SITE’in yöneticisi Rita Katz, çok sayıda aşırı sağcının Ukrayna’yı savunmak için paramiliter aygıtlara kaydolma talebinde bulunduğunu ifade etti. SITE’e göre, Ukrayna Ulusal Muhafızları arasında yer alan ve beyaz ırkın üstünlüğünü savunan aşırı sağcı Azov Taburu, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırılarının ardından önemli bir görev üstlendi. Azov Taburu’ndan bir liderin Rusya’nın saldırı kararından kısa bir süre önce mesajlaşma uygulaması Telegram’da paylaşım yaptığı ve genel seferberlik talebiyle gönüllüleri oluşuma destek vermeye çağırdığı bildirildi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu