Ortadoğu

İran,Türkiye’nin YPG/PKK’ya yönelik olası sınır ötesi askeri operasyonuna karşı çıktı

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatibzade, “İran, aralarındaki anlaşmazlıkları çözmek için diğer ülkelerin topraklarında herhangi bir askeri harekata ve güç kullanımına karşı çıkıyor” dedi.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatibzade, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine düzenleyeceği olası askeri operasyona dair açıklamalarda bulundu.

İran’ın yarı resmi haber ajansı Tasnim’e göre Hatibzade, gündeme dair açıklamalarda bulunduğu basın toplantının soru-cevap kısmında, olası bir Türk askeri operasyonuna ilişkin bir soruya verdiği cevapta, “İran, aralarındaki anlaşmazlıkları çözmek için diğer ülkelerin topraklarında herhangi bir askeri harekata ve güç kullanımına karşı çıkıyor” ifadelerini kullandı.

Ulusal egemenliğinin ihlali olacağını’ savunan Hatibzade, olası bir Türk askerî harekâtının durumu ‘daha karmaşık hale getireceğini ve gerilimi artıracağını’ söyledi.

İran, Suriye topraklarında Afgan mülteciler ve Pakistan vatandaşı milislerden oluşturduğu silahlı grupları kullanarak Esed rejimini destekliyor. Tahran yönetimi, İran Devrim Muhafızları komutanları ve onlara bağlı bazı unsurları da yine Suriye topraklarında aktif şekilde kullanıyor. 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu