AnalizOrtadoğu

İran’ın yeni cumhurbaşkanı vekili Muhammed Mokhber kimdir?

İran’da helikopter kazası geçirdikten sonra hayatını kaybeden İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin yerine geçecek isim belli oldu. Yeni seçimler yapılana dek Cumhurbaşkanı Yardımcısı Muhammed Mokhber görevi devralacak.

Hem INSS hem de Meir Amit İstihbarat ve Terörizm Bilgi Merkezi’nden İran uzmanı Raz Zimmt , Raisi’nin ölmesi durumunda Birinci Başkan Yardımcısı Muhammed Mokhber’in  Reisi’nin başkanlık görevine geçeceğini söyledi veaçıklama İslam Cumhuriyeti tarafından da doğrulandı.

69 yaşındaki Mokhber, 50 gün içinde yeni seçimler ayarlamak için özel seçilmiş bir kadro ve seçim yetkilileriyle birlikte çalışacak.

Mokhber’in , yıllardır İran Dini Lideri Ayetullah Ali Hamaney’in maliyesinin çoğunu yöneterek bu yüksek mevkiye ulaştığı söyleniyor . Aynı zamanda Ayetullah ve Reisi’nin, yıllardır süren küresel yaptırımlara rağmen İran’ı ayakta tutmak için bir “direniş” ekonomisi yürütme konusunda baş uzmanıdır.

Aynı zamanda çeşitli seçim bölgelerini rejimin üst düzey liderlerine yakın tutmak için yolsuzluğa bulaşmış himaye bağışlarına da derinden bulaştığı ve onlarca yıl önce İslam Devrim Muhafızları Birliği’nin tıbbi bölümünde görev yaptığı söyleniyor.

Ayrıca Mokhbar, Reisi’nin Ağustos 2021’de cumhurbaşkanı seçildiğinde ilk atamalarından biriydi.

Mokhber’e yönelik yaptırımlar

Avrupa Birliği 2010 yılında Mokhber’e “nükleer veya balistik füze faaliyetlerine” karıştığı iddiasıyla yaptırım uygulamış, ancak iki yıl sonra onu listeden çıkarmıştı.

AB tarafından görevden alınmasına rağmen ABD, Mokhber’in yönettiği Sina Bank’ı da 2010 yılında İran hükümetine ait olarak belirledi.

Ayrıca, 2018 yılında ABD Hazine Bakanlığı, Sina Bank’a terörle mücadele otoritesi (EO) 13224 sayılı Kararname uyarınca yaptırım uyguladı ve United Against’e göre, Sina Bank’ın ABD’nin terör örgütü olarak tanımladığı IRGC bünyesinde gönüllü bir paramiliter birim olan Basij’i finanse ettiğini ortaya çıkardı. Nükleer İran (UANI).

UANI, Kasım 2020’de ABD’nin, daha önce Mokhbar tarafından yönetilen ve Sina Banks hisselerinin çoğuna sahip olan Mostazafan Vakfı’na yaptırım uyguladığını belirterek, bu vakfın bağlı kuruluşlarının İran vatandaşlarının servetlerine el koyduğuna dikkat çekti. 

Reisi, Hamaney kadar güçlü olmasa da birçok analist, Hamaney’in 85 yaşında olması ve yıllardır sağlık durumunun kötü olması nedeniyle Ayetullah’ın onu halefi olarak yetiştirdiğine inanıyordu.

Mokhbar’ın Hamaney’e ne kadar yakın olursa olsun Reisi’nin konumunu koruyacağı kesin değil; bu da Reisi’nin bu işe kilitlenmemiş olmasına rağmen Hamaney’in halefi sorununu eskisinden çok daha geniş bir şekilde açık bırakabilir.

Analistler arasındaki tartışmalardan biri, Hamaney gibi başka bir din adamının İslam Cumhuriyeti’nin bir sonraki dini lideri olup olmayacağı ya da Devrim Muhafızları’nın üst düzey bir yetkilisinin, din adamlarının kontrolünü daha fazla ele geçirmek için iktidar simsarlarından oluşan yeni bir koalisyon kurmaya çalışıp çalışmayacağı.(The Jerusalem Post)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu