Ortadoğu

İran’ın dini lideri Hamaney’den Pezeşkiyan’a tebrik mesajı ve tavsiye

İran’ın dini lideri Hamaney, Cumhurbaşkanı seçilen Pezeşkiyan’a tebrik mesajında “İran halkı artık cumhurbaşkanını seçmiştir. Milletimize ve yeni seçilen Cumhurbaşkanımıza tebriklerimi iletiyorum. Ülkemizin kalkınmasının ve onurunun artması için herkesi el birliğiyle, iyi niyetle çalışmaya davet ediyorum” dedi.

İran lideri Ayetullah Ali Hamaney, cumhurbaşkanı seçiminin ikinci turunda yüzde 53,7 oy alarak ülkenin 9’uncu Cumhurbaşkanı seçilen Mesud Pezeşkiyan’ı tebrik etti.

Hamaney, yaptığı yazılı açıklamada, “İran halkı artık cumhurbaşkanını seçmiştir. Milletimize ve yeni seçilen Cumhurbaşkanımıza tebriklerimi iletiyorum. Ülkemizin kalkınmasının ve onurunun artması için herkesi el birliğiyle, iyi niyetle çalışmaya davet ediyorum” ifadelerini kullandı.

Hamaney, “Seçilmiş Cumhurbaşkanı Dr. Pezeşkiyan’a vizyonunu yüksek, parlak ufuklar üzerine kurmasını tavsiye etmek isterim. Şehit Reisi’nin yolunu takip ederken, kalkınmanın sağlanması için ülkenin sahip olduğu zengin kapasiteyi en iyi şekilde kullanmaya teşvik ediyorum” çağrısında bulundu.

HAMANEY’İ ZİYARET ETTİ

İran devlet televizyonunun haberine göre, Pezeşkiyan, akşam saatlerinde İran lideri Hamaney’i ziyaret etti.

Görüşmede, Cumhurbaşkanı seçilen Pezeşkiyan’ı tebrik eden Hamaney, seçimlerin ikinci turunda halkın katılım oranının artmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

İran’ın kalkındırılması için ülkenin zengin kapasitesinden faydalanmasının önemini vurgulayan Hamaney, ülkenin 9’uncu Cumhurbaşkanı seçilen Pezeşkiyan için dua ve başarı dileklerinde bulundu.

“MAHÇUP OLDUK”

Pezeşkiyan, cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından İran devriminin kurucusu Ayetullah Ruhullah Humeyni’nin Tahran yakınlarındaki kabrini ziyaret ettikten sonra halka hitap etti.

Burada bir konuşma yapan Pezeşkiyan, seçime katılımın öncekilere göre yüksek olduğunu belirterek, “Bütün vatandaşlara tüm kalbimle teşekkür ediyorum. Halkın coşkulu bir şekilde meydana çıkması gerçekten bizleri mahçup etti.” dedi.

Seçim kampanyalarında “inanmadığı hiçbir şeyin vaadini vermediğini” söyleyen Pezeşkiyan, “Yıllardır gelip kürsünün arkasında duruyor, sözler veriyoruz ve sonra da sözümüzü tutmuyoruz. Biz yetkililerin yaşadığı en büyük sorun bu. Ben yarın yerine getiremeyeceğim tek bir söz söylemedim.” diye konuştu.

HAMENEY’E TEŞEKKÜR

Seçim sürecinin doğru şekilde tamamlanmasından dolayı İran lideri Ayetullah Ali Hamaney’e teşekkür eden Pezeşkiyan, “Seçimler özgür ve adil bir şekilde yapıldı ve oylar doğru okundu. Bunun için öncelikle Rehber’e (Hamaney) teşekkür etmeliyiz. O olmasaydı bu sandıklardan benim adımın bu kadar kolay çıkmasını hayal bile edemezdim.” ifadelerini kullandı.

MECLİS’E İŞBİRLİĞİ MESAJI

Pezeşkiyan şunları söyledi:

“Bugün yeni bir dönemin başlangıcı, insanların sahnede olacağı ve hükümetin halkın taleplerine geri dönme taahhüdünde bulunduğu bir dönem. Allah’ın emrine bağlıyım. Benim de Cumhurbaşkanı olarak vaatlerimi yerine getirdiğim bir dönem olacak. Halkın sözünü, sessizlerin ve reddedilenlerin sesini dinlemeye devam edeceğime söz veriyorum. Meclis ve yargı başta olmak üzere tüm yönetim organlarını anlayarak ve işbirliği yaparak siyasi gerilimi ortadan kaldırmaya çalışacağım ve saygıdeğer Meclis’in de ülkedeki krizlerin çözümü için halkın çoğunluğunun oyuyla işbirliği yapacağını umuyorum.”

Rakibi Said Celili’nin de saygıdeğer bir isim olduğunu ve artık seçimin sona erdiğini vurgulayan Pezeşkiyan, “Burada İmam’ın türbesindeyim. İmam ve şehitlerin yolunu devam ettireceğime söz veriyorum. Biz tüm İran halkına hizmet etmeye geldik.” dedi.

İRAN’DAKİ SEÇİMLER

İran’da yapılan cumhurbaşkanı seçiminin ikinci turunda açıklanan resmi sonuçlara göre, reformist Tebriz Milletvekili ve eski Sağlık Bakanı Mesud Pezeşkiyan, oyların yüzde 53,7’sini alarak ülkenin 9’uncu Cumhurbaşkanı olmuştu.

Pezeşkiyan’a karşı yarışan muhafazakar, eski Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri Said Celili’nin oy oranı ise yüzde 44,4’te kalmıştı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu