Ortadoğu

İran’dan saldırıya uğrayan Salman Rüşdi’ye ilişkin ilk açıklama

İran Dışişleri Bakanlığı, İran’ın yazar Salman Rüşdi’ye suikast girişiminde bulunan saldırganla “kategorik olarak” hiçbir bağlantısı olmadığını açıkladı.

“Şeytan Ayetleri” kitabının yazarı olan ve İran’ın eski dini lideri Ayetullah Humeyni’nin hakkında “ölüm fetvası” verdiği Salman Rüşdi’ye yönelik saldırının ardından Tahran’dan ilk açıklama geldi. 

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Saldırganla herhangi bir bağlantıyı kategorik olarak reddediyoruz. Kimsenin İran İslam Cumhuriyeti’ni suçlamaya hakkı yok.” ifadeleri kullanıldı. 

Basın toplantısı esnasında yapılan açıklamada ayrıca, “Bu saldırıda yalnızca Salman Rüşdi ve destekçileri suçlanmayı ve hatta kınanmayı hak ediyor. Salman Rüşdi İslam’ın kutsallarına hakaret ederek ve bir buçuk milyar Müslüman ile tüm semai din mensuplarının kırmızı çizgilerini aşarak halkın öfkesini üzerine çekmiştir.” ifadelerine yer verildi. 

Hint asıllı İngiliz yazar Salman Rüşdi Amerika Birleşik Devletleri’nin New York eyaletinde bir konferans vermek üzereyken saldırıya uğramış, boynundan yaralanarak hastaneye kaldırılmıştı. 

Rüşdi’nin yakınlarından yapılan açıklamada sağlık durumunun iyiye gittiği belirtildi. Rüşdi’nin solunum cihazından çıkarıldığı ve iyileşme sürecinin başladığı bildirildi. Boynundan ve karnından yaklaşık on bıçak darbesi alan 75 yaşındaki yazarın yaralarının ciddi olduğu ancak iyileşmeye başladığı duyuruldu.

Saldırganın İran sempatizanı olduğu öne sürüldü
Rüşdi’ye saldıran kişinin Lübnan asıllı ABD’li bir ailenin çocuğu olan 24 yaşındaki Hadi Matar olduğu öğrenildi. Matar’ın cinayete teşebbüs ve saldırı suçlamalarıyla yargılandığı mahkemede suçlamaları kabul etmediği bildirildi. ABD medyasında yer alan haberlerde Matar’ın sosyal medya paylaşımlarından yola çıkarak İran sempatizanı olduğu öne sürüldü. Matar’ın yakın çevresi ve arkadaşları, onun siyasi ve dini aşırılık yanlısı faaliyetlerle ilişkisinin bilinmediğini söyledi. Matar’ın ABD doğumlu olduğu ve ailesinin İran destekli Hizbullah örgütünün güçlü olduğu Lübnan’ın Yaroun kentinden ABD’ye göç ettiği ifade edildi. Hadi Matar’ın “Hassan Mughniyah” isminde sahte bir sürücü ehliyetinin olduğu belirtildi.

Hizbullah’ın şu anki liderinin adı Hasan Nasrallah, en ünlü komutanlarından birinin adı ise Imad Mugniyeh olarak biliniyor.

Gene J. Puskar/Copyright 2022 The Associated Press. All rights reserved

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu