Ortadoğu

İran’da Jîna(Mahsa) Amini eylemleri dördüncü haftasında: Can kaybı 185’e yükseldi

İran’da Jina Amini isimli 22 yaşındaki genç kürt kızının ‘ahlak polisinin’ sorgusunda ölümünün ardından patlak veren ve rejim karşıtı eylemlere dönüşen protestolar dördüncü haftasına girerken hafta sonu ülke genelinde çeşitli şehirlerde gösteriler devam etti. Norveç merkezli İran İnsan Hakları Örgütü’ne göre protestolar sırasında hayatını kaybedenlerin sayısı 185’i buldu.

İran’da saçı göründüğü gerekçesiyle gözaltına alındıktan sonra işkence ile katledilen Mahsa Amini için ülke genelinde düzenlenen protestolar devam ediyor. Protestolar dördüncü haftasına girerken, İran hükümütü ise şiddetin dozunu her geçen gün arttırıyor. Ülke genelinde düzenlenen protestolarda şu ana kadar 185 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi. Yine binlerce kişinin çeşitli şekillerde yaralandığı olaylarda çok sayıda kişi de gözaltına alındı.

ÜLKEDE YANKILANAN TEK SES ‘DİKTATÖRE ÖLÜM’

Euronews’in haberine göre, Hükümet karşıtı sloganlar atan, ilk kez dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’i doğrudan hedef alan ve ‘devrilmesini’ isteyen göstericiler “Diktatöre ölüm” sloganları attı. Göstericiler, İslam Devrimi’nin gerçekleştiği 1979 yılından bu yana dayatılan zoraki dini kıyafet uygulamasını protesto etmek için başörtülerini çıkararak yaktı.

Bu arada sosyal medyada, pazar günü İran genelinde onlarca şehirde protestoların devam ettiğini gösteren videolar paylaşıldı. Videolarda güvenlik güçlerinin göz yaşartıcı gaz, cop ve gerçek mühimmat kullandığı, ancak buna rağmen üniversitelerin yanı sıra lise öğrencilerinin de sokaklara çıktığı görülüyor.

İRAN’A GÖRE GÖSTERİLERİ ‘DIŞ GÜÇLER’ DÜZENLİYOR

Güvenlik personelinin kalabalığı dağıtmak için motosikletlerini göstericilerin üzerine sürdüğü yer alıyor. Tahran yönetimi ise gösterilerden ABD dahil ‘dış güçleri’ sorumlu tutmaya devam ediyor. Ayrıca yönetim, gerçek mermi kullanıldığı yönündeki suçlamaları reddediyor.

İran’da Kürt nüfusun ağırlıkta olduğu şehirlerde gösteriler yoğun şekilde devam ediyor.Can kaybının en yüksek olduğu yer ise Sünni nüfusun ağırlıkta olduğu Sistan Belücistan eyaleti olarak öne çıkıyor. Gösterilere kadınlar ve genç kızlar öncülük ediyor. Ülke genelinde sık sık internet kesintileri yaşanıyor.

İran dini lideri Hamaney sessizliğini bozdu: Protestolar ABD ve İsrail tarafından planlandı

İRAN’DAN YABANCILARA ‘KANUNLARA UYUN’ ÇAĞRISI

Bu arada İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani, ülkeye gelen yabancı ziyaretçilerin İran İslam Cumhuriyeti yasalarına saygı göstermeleri gerektiğini söyledi.

Kenani, düzenlediği basın toplantısında, “İran güvenli bir ülke. Turizm ya da iş için İran’ı ziyaret eden yabancılardan yasalarımıza saygı göstermelerini bekliyoruz.” ifadesini kullandı.

Tahran yönetimi geçtiğimiz günlerde, Mahsa Amini’nin ölümü üzerine çıkan olaylarda rol oynadıkları gerekçesiyle dokuz Avrupa vatandaşını tutukladığını açıklamıştı.

Keza dini lider Hamaney dahil İran hükümeti, gösterilerin “ABD ile İsrail tarafından planlandığını” savunuyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu