Ortadoğu

İran, Süleymani’nin intikamını ‘temel’ dış politika ilkesi olarak nitelendiriyor

Nükleer müzakereler durmaya devam ederken, İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü üst düzey İranlı komutan Kasım Süleymani’nin öldürülmesinin intikamını alma tehditlerini ikiye katladı.

İran Pazartesi günü yaptığı açıklamada, ABD’nin İran Devrim Muhafızları (IRGC) komutanı Qasem Soleimani’yi öldürmesinin intikamını almanın ülkenin dış politikasının “temel ve kesin bir ilkesi” olduğunu söyledi.  

İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Saeed Khatibzadeh Pazartesi günü Al Arabiya’ya göre, “(Süleymani’nin öldürülmesine karışanların)adalete teslim edilmesi İran İslam Cumhuriyeti’nin dış politikasında kesin bir ilkedir” dedi .

“İran İslam Cumhuriyeti’nin dış politikasının temel ilkesi, korkakça suikastın ardından şekillendi. Bu korkaklığın failleri ve danışmanlarının yaptıkları cezasız kalmayacaktır” dedi.

Ocak 2020’de, Bağdat’ta bir ABD insansız hava aracı saldırısı , Devrim Muhafızları’nın Kudüs Gücü olarak bilinen güçlü denizaşırı kanadına liderlik eden Süleymani’yi öldürdü. Geçen hafta, kıdemli bir Devrim Muhafızları komutanı, tüm Amerikan liderlerinin öldürülmesinin bile ölümünün intikamını almaya yetmeyeceğini söyledi. 

İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Saeed Khatibzadeh Pazartesi günü Al Arabiya’ya göre, “(Süleymani’nin öldürülmesine karışanların) adalete teslim edilmesi İran İslam Cumhuriyeti’nin dış politikasında kesin bir ilkedir” dedi .

“İran İslam Cumhuriyeti’nin dış politikasının temel ilkesi, korkakça suikastın ardından şekillendi. Bu korkaklığın failleri ve danışmanlarının yaptıkları cezasız kalmayacaktır” dedi.

Ocak 2020’de, Bağdat’ta bir ABD insansız hava aracı saldırısı , Devrim Muhafızları’nın Kudüs Gücü olarak bilinen güçlü denizaşırı kanadına liderlik eden Süleymani’yi öldürdü. Geçen hafta, kıdemli bir Devrim Muhafızları komutanı, tüm Amerikan liderlerinin öldürülmesinin bile ölümünün intikamını almaya yetmeyeceğini söyledi.

Neden önemli:   Khatibzadeh’in yorumları, İran’ın Biden yönetiminin İran Devrim Muhafızları’nı resmi yabancı terör örgütleri listesinden çıkarma önerisini, Tahran’ın Soleimani’nin öldürülmesiyle bağlantılı Amerikalıları hedef almayacağına dair güvence vermesi karşılığında reddetmesinin ardından geldi.

Dışişleri Bakanlığı’nın, İran’dan gelen “ciddi ve inandırıcı” tehditler karşısında eski Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve eski İran elçisi Brian Hook’a koruma sağlamak için milyonlarca dolar harcadığı bildiriliyor . İkili, Trump yönetiminin Tahran’a yönelik ve İran Devrim Muhafızları’nın Nisan 2019’da FTO olarak atanmasını içeren sözde “maksimum baskı” yaptırım kampanyasına öncülük etti.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price geçen hafta İran tehditlerine yanıt olarak ABD’nin “vatandaşlarımızı koruyacağını ve savunacağını” söyledi. “Bu, şimdi ABD’ye hizmet edenleri, geçmişte ABD’ye hizmet etmiş olanları da içeriyor.”

NE OLMUŞTU

3 Ocak 2020’de yaşanan ve dünya gündemini sarsan olayda ABD, Irak’taki Bağdat Havalimanı’nda insansız hava araçlarıyla düzenlediği saldırıyla Süleymani’yi öldürmüştü. General’in yanı sıra 5 İranlı ve 5 Iraklı daha hayatını kaybetmişti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu