Politika

İran Olası Suriye Operasyonuna Sıcak Mesaj Verdi

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Türkiye’nin sınır güvenliği ve operasyon hazırlığı açıklamalarına ilişkin “İran İslam Cumhuriyeti için Türkiye’nin güvenliği İran’ın güvenliği demektir. Bizim bölgeye, dost ve kardeş ülkeye hayırdan başka bir temennimiz yoktur” dedi.

Abdullahiyan, Ankara ziyareti kapsamında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile birlikte ortak basın toplantısında değerlendirmelerde bulundu. Sonrasında Abdullahiyan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Saray’da kabul edildi.

İran ile Türkiye sınırında yaşayan yurttaşlar açısından bölgedeki sorunları çözmek üzere iki ülke arasında komite kurulacağını ve böylece ortak çözümler geliştirileceğini açıklayan Abdullahiyan, Türkiye’nin gündeme getirdiği Suriye’ye yönelik sınır operasyon hazırlığı ve terörizmle mücadele başlıklarına ilişkin sıcak mesajlar da verdi.

“İran İslam Cumhuriyeti için Türkiye’nin güvenliği İran’ın güvenliği demektir. Bizim bölgeye, dost ve kardeş ülkeye hayırdan başka bir temennimiz yoktur” diyen Abdullahiyan, “Biz Türkiye’nin bu konudaki güvenlik endişelerini çok iyi bir şeklide anlıyoruz. Aynı zamanda özel bir operasyonu gündeme getirmesini de anlıyoruz. Bu konuda değerli meslektaşım Çavuşoğlu ile de detaylı incelemelerde bulunduk, konuşmalar yaptık. Şuna inanıyoruz ki Türk tarafının, Türk arkadaşlarımızın güvenlik endişeleri bir an önce ve kalıcı şekilde giderilmelidir” diye konuştu.

Bugün iki ülke arasındaki ilişkileri açısından ise uzun vadeli ve kapsamlı olması konusunda bir belgeyi Çavuşoğlu’na sunduğunu açıklayan Abdullahiyan “Güvenlik, siyasi, askeri, turizm, kültürel, tarihi ve bütün alanlarda iki ülkenin ilgi duyduğu alanlarda ilişkilerimizi derinleştirmeye karar verdik. Ayna zamanda KEK (Karma Ekonomik Komisyon) Toplantısını ilerde yapacağız. Önümüzdeki dönemde Yüksek Düzeyli İş Birliği Konseyi 7. toplantısını çok yakın dönemde yapmayı kararlaştırdık” bilgisini verdi.

Enerji alanında iş birliğini geliştirmek istediklerini de belirten Abdullahiyan, İran’ın KEK Başkanı ve Dışişleri Bakanlığı Ekonomi Müşaviri’nin yakın zamanda Ankara’ya ziyarette bulunacağını sözlerine ekledi.

Abdullahiyan, ayrıca AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in Tahran ziyareti kapsamında AB ve ABD taraflarından gerçekçi tutum beklentisini de dile getirdi.

Ankara’nın geçtiğimiz haftaki ziyaretçileri arasında İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid’in bulunması söz konusuyken; İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan’ın Filistin vurgusu yapması da dikkat çekti.

Abdullahiyan, “Türkiye, Kudüs davasından, Filistin davasından hiçbir zaman vazgeçmemiştir, vazgeçmeyecektir. Ancak Siyonistler ne zaman nereye gitmişlerse her zaman oraya güvensizliği götürmüşler, fitneyi götürmüşler” ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu: “Terör hepimizin ortak düşmanı”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da, Türkiye ile İran’ın terörle mücadele konusundaki işbirliğini vurgulayarak, “Güvenlik iş birliği gibi bu konuları da bugün gözden geçirdik. Somut beklentilerimizi de paylaştık. Bu konuda birlikte çalışmaya devam etmemiz gerekiyor, çünkü terör hepimizin ortak düşmanı” dedi.

Türkiye ile İran arasındaki ikili ticaret hacminde ciddi bir düşüş yaşandığını ve 30 milyar dolarlık hedefe ulaşılamadığını söyleyen Çavuşoğlu, “Ama geçen sene yüzde 62,5 bir artış oldu. Bu sene ilk dört aya baktığımızda bu artış devam ediyor. Yani bu düşüş artık tersine döndü. O nedenle daha fazla gayret sarf edip ticaret hacmimizi daha da artırmamız lazım. Ticaret hacmimizi ileriye doğru taşıyabilmek için elimizdeki mekanizmaları da iyi kullanmamız lazım. Bu amaçla 29. Karma Ekonomik Komisyonu toplantımızı kısa süre içerisinde gerçekleştirmeyi öngörüyoruz” diye konuştu.

Türkiye’nin İran’a yönelik tek taraflı yaptırımlara her zaman karşı olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, “Bu yaptırımları doğru bulmuyoruz. Umuyoruz ki nükleer anlaşmanın yeniden işler hale getirilmesi için tüm taraflar gerekli adımları atarlar. Anlaşma sağlandığı takdirde bunun bölgemiz ve ikili ekonomik ilişkilerimiz için olumlu yansımaları olacaktır ve ticaretimizi istediğimiz hedeflere götürmek konusunda çok katkı sağlayacaktır.” ifadesini kullandı.

Terörle mücadele konusunda Türkiye ile İran arasındaki iş birliği konusuna değinen Çavuşoğlu, “İki komşu olarak terörle mücadele iş birliğimiz önemli. Çavuşoğlu, görüşmede Türkiye ile İran arasındaki ikili ilişkilerin yanı sıra Ukrayna’daki savaş, Irak ve Afganistan’daki durum, Suriye ve Yemen dahil bölgesel konuları da ele aldıklarını kaydetti.
Suriye konusunda Astana formatındaki görüşmeleri önemsediklerini kaydeden Çavuşoğlu, Türkiye-İran-Azerbaycan üçlü mekanizmasının bulunduğunu, Dışişleri Bakanlığı düzeyindeki toplantıya ev sahipliği yapma sırasının İran’da olduğunu ve bu sene içinde üçlü görüşmeyi gerçekleştirmek istediklerini belirtti.

Türkiye ile İran’ın Sahra tozu etkisi yanı sıra çevre konusunda birlikte çalışması gerektiğine işaret eden Çavuşoğlu, bu konuda iki ülke uzmanlarınca ortak çalışma yapılacağını açıkladı.

Çavuşoğlu, Filistin ve Kudüs’ün ortak davaları olduğunu da söyledi.(VOA)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu