Ortadoğu

İran ile Irak ‘sınır güvenliği anlaşması’ imzaladı

Irak ve İran bugün, sınır güvenliğini arttırmak için anlaşma imzaladı. Iraklı yetkililer, İran’ın, Irak’ın Kürt bölgesiyle olan sınırı sıkılaştırmayı amaçladığını söyledi. Tahran bu bölgedeki silahlı Kürt muhaliflerin, kendi güvenliğine tehdit oluşturduğunu savunuyor.

 Irak ile İran, sınır güvenliğini de kapsayan güvenlik anlaşması imzaladı. Irak Başbakanlık Basın Ofisi’nin yazılı açıklamasına göre, Başbakan Muhammed Şiya Sudani, Bağdat’ta bulunan İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Ali Şemhani ile bir araya geldi. İki ülke ilişkileriyle bölgesel konuların ele alındığı görüşmede Sudani, Irak’ın hiçbir komşu ülkeye yönelik “saldırı sahası” olmasına izin vermeyeceğini belirtti.

İmza törenine katılan Iraklı bir güvenlik yetkilisi “Anlaşma uyarınca Irak, silahlı grupların Irak Kürdistan Bölgesi topraklarını kullanarak sınırı geçip komşu İran’a saldırı düzenlemesine izin vermeyeceğini taahhüt ediyor” dedi.

VOA Türkçe’nin aktardığına göre, Sudani ve Şemhani görüşmesinde Çin’in arabuluculuğunda İran ile Suudi Arabistan arasında imzalanan anlaşmaya da değinilirken, konuya dair detay verilmedi. Görüşme kapsamında, İran ile ortak sınırları koruma ve güvenlik alanında işbirliğini güçlendirmek için anlaşma imzalandı.

Sınır bölgesi geçen yıl İran Devrim Muhafızları’nın Kuzey Irak’ta bulunan İranlı Kürt gruplara karşı füze ve insansız hava aracı saldırıları düzenlemesi ile gündeme gelmişti.

Tahran ayrıca bu grupları, İranlı Kürt Mahsa Amini’nin gözaltında ölmesi üzerine başlayan protestoları kışkırtmakla da suçluyordu.

İran, Kürt militanları ayrıca ezeli düşmanı İsrail’le işbirliği yapmakla suçluyor ve İsrail istihbarat örgütü Mossad’ın Irak’ın Kürdistan Bölgesi’nde bulunduğu iddialarından duyduğu endişeyi sık sık dile getiriyor.

İran İstihbarat Bakanlığı geçen yıl, güvenlik güçleri tarafından gözaltına alınan bir sabotaj timinin İsrail için çalışan Kürt militanlar olduğunu ve İsfahan kentindeki “hassas” bir savunma sanayi merkezini havaya uçurmayı planladıklarını bildirmişti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu