Ortadoğu

İran Cumhurbaşkanı Reisi Rusya’da

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’in resmi daveti sonrasında iki günlük bir ziyaret için Moskova’ya iniş yaptı.

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’in resmi daveti sonrasında iki günlük bir ziyaret için Moskova’ya iniş yaptı.

Reisi’ye İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Ekonomi Bakanı İhsan Handuzi ve Petrol Bakanı Cevad Ovji’nin eşlik ettiği Moskova ziyaretinde, görüşmelerde çeşitli ekonomik, enerji sektörü ve ticaret ile ilgili gelişmelerin yanı sıra siyasi konuların ele alınacağı belirtildi.

2017’den bu yana bir İran cumhurbaşkanının Rusya’ya yaptığı ilk ziyareti gerçekleştiren Reisi, iki ülke arasındaki mevcut ilişkilerin tatmin edici düzeyde olmadığını, ziyaretin ikili ilişkiler konusunda iyileştirmeler elde etmek için büyük bir fırsat haline gelebileceğini vurguladı.

Reisi, Putin ile yapacağı görüşme öncesinde, Moskova ziyaretinin iki ülke arasındaki ilişkilerde bir dönüm noktası olabileceğine değindi.

Reisi, ABD’nin her iki ülkeye de farklı yaptırımlar uyguladığını ve bölge üzerinde tek taraflı bir politika izlediği sorununa değinerek “Rusya ile ortak çıkarlarımız mevcut, iş birliğimiz ve ortak çıkarlarımız neticesinde bölgede kesin bir emniyet sağlayabilir ve tek taraflılıkla mücadele edebiliriz.” dedi.

Son olarak Reisi, İran’ın Rusya ile yakın diyalog içerisine girerek, bölgede güvenlik konusunu aşacak ve ticareti geliştirebilecek güçlü, bağımsız ve etkili iki ülke konumunda olduğunu aktardı.(Mepa News)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu