Ortadoğu

İran cumhurbaşkanı Mahsa Amini’nin ölümü üzerine protestoların merkezi Kürdistan eyaletini ziyaret etti

İran cumhurbaşkanı Perşembe günü Mahsa Amini’nin ölümü üzerine protestoların merkezi Kürdistan eyaletini ziyaret etti ve halkı hükümetinin huzursuzluğu körüklemekle suçladığı “düşmanı” engellemeye çağırdı.

Aşırı muhafazakar Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi Perşembe günü bir içme suyu projesi başlatmak için Amini’nin memleketi ve protestoların merkez üssü olan Kürdistan’ın Sanandaj kentine gitti.

Televizyonda yaptığı bir konuşmada, “Son ayaklanmalar sırasında düşmanlar, bunların kaosa, güvensizliğe ve ayaklanmalara neden olabileceğine inanarak yanlış hesap yaptılar” dedi.

1980-88 İran-Irak savaşına atıfta bulunarak, “Fakat Kürdistan’ın binlerce şehidin kanını feda ettiğini ve Kürdistan sakinlerinin geçmişte düşmanı yendiğini bilmiyorlardı.”

Reisi, “İnsanlar ekonomik ve sosyal sorunlarla karşı karşıya, ancak düşmanla dayanışma içinde nasıl yüzleşeceklerini biliyorlar” dedi.

“Düşmanın planlarını bozan anne babaları gibi bu bölgede yaşayan yeni nesil de aynısını yapacak ve başta ABD olmak üzere düşmanın iradesine uymayacağını ispatlayacaktır.”

Reisi’nin Irak sınırındaki Kürdistan’a ziyareti, Amini’nin ölümünün yol açtığı iki aydan fazla süren protestoların ardından batı eyaletinde tansiyonun yükseldiği bir zamana denk geliyor.

Ülke çapındaki protestolar patlak verdiğinden beri, İranlı yetkililer Kuzey Irak’ta sürgündeki Kürt muhalif grupları huzursuzluğu körüklemekle suçladılar ve İslam cumhuriyeti defalarca ölümcül sınır ötesi saldırılar başlattı.

İran İslam Devrim Muhafızları Birliği’nden Tuğgeneral Amirali Hajizadeh Pazartesi günü, Amini protestolarında “300’den fazla şehit ve insanın” öldürüldüğünü söyledi.

Peçe takan erkekler ve kadınlar, kadınların stadyuma girmekte güçlük çektiği bir ülkede Tahran'daki Milad Tower Hall'da maçı birlikte izlediler.

Oslo merkezli sivil toplum örgütü İran İnsan Hakları Salı günü yaptığı açıklamada, “ülke çapında devam eden protestolarda güvenlik güçleri tarafından en az 448 kişinin öldürüldüğünü” söyledi.

Adli makamlara göre, olaylar nedeniyle binlerce İranlı ve yaklaşık 40 yabancı tutuklandı ve 2.000’den fazla kişi suçlandı.

Bu arada İran Perşembe günü yaptığı açıklamada, İran’ın Dünya Kupası’ndaki ezeli düşmanı ABD’ye yenilmesini kutlarken vurulan bir adamın ölümüyle ilgili soruşturma başlattığını söyledi.

Kaybetme, İran milli futbol takımını Salı gecesi Katar’daki turnuvadan eleyerek hükümet yanlısı ve karşıtı taraftarlardan karışık tepkiler aldı.

Gilan eyaleti savcısı Mehdi Fallahmiri, maçın ardından “Mehran Samak, Bandar Anzali şehrinde pompalı tüfek saçmalarının isabet etmesi sonucu şüpheli bir şekilde öldü” dedi.

Soruşturma açıldı ve olayla ilgili yerel savcı görevlendirildi” dedi.

Yurtdışındaki insan hakları grupları, 27 yaşındaki Samak’ın futbol maçı sonrası kutlamalar sırasında arabasının kornasını çaldıktan sonra İran güvenlik güçleri tarafından vurularak öldürüldüğünü söyledi.

Devrim Muhafızları’nın başkanı Tümgeneral Hüseyin Salami, İran’ın düşmanlarının futbol sonucundan memnun olan gençleri etkilediğini söyledi.

“Bugün (düşmanlar) hepsi gençlerin kalbine umutsuzluk tohumları ekmeye çalışıyorlar ve hatta bazıları daha sonra memnuniyetlerini ve milli futbol takımının elenmesinden memnun olduklarını gösterdiler.” Perşembe.

Resmi haber ajansı IRNA’nın aktardığına göre Salami, “Halka hizmet için önlemler almalıyız, çünkü yoksulluk ve sefalet de ülkenin düşmanları arasındadır.”(Al-monitor)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu