Ortadoğu

Irak’ta seçim sonuçlarının iptali davasında ret kararı

Irak’ta seçim sonuçlarının iptali davasında ret kararı çıktı. Irak resmi ajansı INA’nın haberine göre, Irak Yüksek Federal Mahkemesi genel seçimlerin iptali için itirazları değerlendirdiği davada başvuruyu reddetti. Bu karara itiraz yolunun da kapalı olduğu ifade ediliyor.

Seçim sonuçlarına itiraz eden yüzlerce kişi de sonuçların iptali için yapılan başvuruya ilişkin yargı kararının açıklanması öncesinde başkent Bağdat’taki Yeşil Bölge’nin girişlerini kapatmıştı.

Şii Fetih Koalisyonu lideri Hadi Amiri, seçim sonuçlarının iptali için 4 Aralık’taYüksek Federal Mahkemeye başvurmuştu.

Irak’ta 10 Ekim’de düzenlenen erken genel seçimlerde milletvekili sayısı 47’den 17’ye düşen Fetih Koalisyonu, seçimlerde “hile” yapıldığını iddia ediyor.

Ne olmuştu?

Şii Fetih Koalisyonu lideri Hadi Amiri, seçim sonuçlarının iptali için 4 Aralık’ta Yüksek Federal Mahkemeye başvurmuştu.

Irak’ta 10 Ekim’de düzenlenen erken genel seçimlerde milletvekili sayısı 47’den 17’ye düşen Fetih Koalisyonu, seçimlerde “hile” yapıldığını iddia ediyor.

Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, Şii Fetih Koalisyonu ile Haşdi Şabi’nin destekçisi yüzlerce gösterici, Irak Yüksek Federal Mahkemesi’nin konuya ilişkin kararı öncesi harekete geçmiş, Bağdat’ta hükümet binaları ve yabancı misyon temsilciliklerinin bulunduğu Yeşil Bölge’ye ilerleyerek bölgeye giriş-çıkışları engellemişti.

Göstericilerin bölgeye doğru harekete geçmesiyle Yeşil Bölge’nin girişlerine asker takviyesi gerçekleştirilmişti.

Irak’ta 10 Ekim’de yapılan erken genel seçimlerde büyük kan kaybeden İran’a yakın Fetih Koalisyonu ve Haşdi Şabi, seçim sonuçlarına itiraz ediyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu