Politika

Irak’ta KDP’nin yeni cumhurbaşkanı adayı belli oldu

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP), Irak cumhurbaşkanlığı seçimleri için, adayligi reddedilen Hosyar Zebari’nin yerine Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) İçisleri Bakani Reber Ahmet Halit’i aday gösterdi.

Irak Parlamentosu’ndan bir kaynak da Reber Ahmed’in adaylık için başvuruda bulunduğunu doğruladı.

Irak Yüksek Federal Mahkemesi, KDP’nin Irak cumhurbaşkanlığı adayı Hoşyar Zebari’nin adaylığını reddetmişti.

KDP’nin en güçlü rakibi olan KYB, mevcut Cumhurbaşkanı Berhem Salih’i aday göstermişti. Cumhurbaşkanı makamı 2006 seçiminden bu yana KYB’de bulunuyor. Son seçimlerde Irak Meclisi’nde KYB’nin 17 sandalyesine karşı 31 sandalye kazanan KDP, söz konusu makamın bir siyasi tarafa has olmadığını açıklamıştı.

Adaylık için yeni süre tanınmıştı

10 Ekim 2021’de gerçekleştirilen genel seçimler sonrasında Parlamento’nun ilk oturumundan itibaren 30 gün içinde yeni cumhurbaşkanının seçilmesi gerekiyor.

Parlamento seçim için 7 Ocak 2022 tarihini belirlemişti. Ancak parti ve ittifakların oturumu boykot etmesi nedeniyle gerekli çoğunluk sağlanamamış ve oturum ertelenmişti.

8 Şubat’ta Irak Parlamentosu, süresi dolan cumhurbaşkanlığı adaylığı için başvuru sürecinin yeniden başlattığını duyurmuştu.

Irak Parlamento Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Parlamento Başkanı Muhammed Halbusi ve iki yardımcısı cumhurbaşkanlığı adaylık süresinin dolmasıyla ilgili yaptıkları toplantıda alınan kararla 9 Şubat’tan itibaren yeniden cumhurbaşkanlığı adaylık süreci başlatıldığını açıklamıştı.

Irak’ta makamları paylaşmak konusunda 2003 yılından bu yana Cumhurbaşkanlığı görevi Kürt, Başbakanlık görevi Şii Meclis Başkanlığı görevi ise Sünni siyasilere veriliyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu