Ortadoğu

Irak’ta İsrail ile ilişkilerin normalleştirilmesini isteyenler ölümle cezalandırılacak

Irak Parlamentosu, İsrail ile ilişkilerin normalleştirilmesini yasaklayan yasa tasarısını onayladı. Buna göre İsrail ile diyalog girişiminde bulunanlar idam cezasına çarptırılacak.

Kararda İsrail ile Irak içinde veya dışında, bireysel ve toplu düzeyde resmi veya gayri resmi her türlü ilişkinin ölüm veya müebbet hapisle cezalandırılacağı belirtildi.

Bir milletvekili, “Bazı insanlar Irak-İsrail ilişkilerinin normalleşmesini istiyor ve önce onları engelleyeceğiz” dedi.

Irak parlamentosu bugün İsrail’le ilişkilerin normalleştirilmesini engelleyen karar tasarısını oynamak üzere toplandı. 7 maddelik yasa tasarısı 183 parlamenterin “Evet” oyuyla geçti.

Taslakta, “Filistin topraklarını işgal eden Siyonistlerle ilişkileri normalleştirmeye yönelik her türlü girişim kabul edilemez ve işgalci Siyonistlerle diplomatik, siyasi, askeri, ekonomik, kültürel veya diğer her türlü ilişki kurulması yasaktır” ifadeleri yer aldı.

Irak Temsilciler Meclisinde Sadr Hareketi Üyesi Resul Abdulcebar, Ramazan Bayramı tatilinin ardından “Irak’ın İsrail ile ilişkilerinin normalleşmesini suç olarak saymaya” yönelik yasa tasarısını Meclise sunacaklarını bildirmişti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu