Connect with us

Ortadoğu

Irak’ta Federal Mahkeme, dinarın değerini düşürme davasını reddetti

Irak’ta Maliye Bakanı ve Merkez Bankası Başkanı arasındaki dinarın değerini düşürme davasını Federal Mahkeme reddetti.

Milletvekili Hadi el-Salami, dinarın dolar karşısında değer kaybetmesi nedeniyle geçtiğimiz Şubat ayında Federal Mahkeme’ye Maliye Bakanı ve Merkez Bankası Başkanı hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

Dün resmi bir oturum yapan Federal Yüksek Mahkeme Maliye Bakanlığı ve Merkez Bankası aleyhine açılan davanın reddine karar verdi.

Aralık 2020’de Merkez Bankası, Maliye Bakanlığı’nın daha önce 2021 yılı için federal bütçe kanunu taslağında önerdiği yeni dinar döviz kurunun değerini benimsemeye başladığını duyurdu.

Karar, yerel para biriminin daha önce 1184 dinara kıyasla dolar başına 1450 dinara devalüe edilmesini şart koşuyordu.

“Korona” virüsünün yansımaları nedeniyle küresel piyasalarda petrol satış fiyatlarındaki düşüş nedeniyle ülkenin karşı karşıya olduğu finansal krizle yüzleşmeye çalışarak kararını haklı çıkardı.

Rantiye ekonomisine sahip ülkelerden biri olan Irak, devlet harcamalarının yüzde 92’sini finanse etmek için petrol satışlarından elde edilen gelirlere bağlı.

Dünya ekonomilerinin büyük sektörlerini felç eden Corona pandemisi krizi nedeniyle petrol fiyatlarındaki düşüşün bir sonucu olarak ülke boğucu bir finansal kriz yaşıyor.

Devamı…
Yorumunuz

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir