Ortadoğu

Irak’ta Cumhurbaşkanı seçimi oturumu ertelendi

Irak’ın bugünkü Parlamento oturumda cumhurbaşkanının seçilmesi, seçilen cumhurbaşkanının ise hükümeti kurma görevini başbakan adayına vermesi bekleniyordu.

 Irak Parlamentosu’ndan bugün yapılması planlanan cumhurbaşkanlığı seçimi oturumu, yeterli milletvekili sayısına ulaşılamadığı için Çarşamba gününe ertelendi.

Irak Parlamentosu Başkanı Muhammed Halbusi, yeni cumhurbaşkanının seçimi için gerekli olan milletvekili sayısına ulaşılamadığı için oturumu 30 Mart tarihine erteledi.

Cumhurbaşkanı seçimi için 329 sandalyeli parlamentoda 220 vekilinin oyu gerekiyor.

Bugünkü oturuma Sadr Grubu’ndan 75, Sünnilerin Egemenlik Koalisyonu’ndan 62, Kürdistan Demokrat Partisi’nden (KDP) 31 vekil ile Yeni Nesil, İmtidad, Türkmenler ve Bağımsızlardan toplam 202 vekil katıldı.

Sadr Grubu, Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ve Sünni Egemenlik Koalisyonu’ndan oluşan “Vatanı Kurtuluş İttifakı” cumhurbaşkanlığı için Kürdistan Bölgesi İçişleri Bakanı Reber Ahmet’i aday göstermişti.

Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) de mevcut Cumhurbaşkanı Berhem Salih’i yeniden cumhurbaşkanlığına aday göstermişti. KYB, bugünkü oturumu boykot kararı almıştı.

Şii Fetih Koalisyonu lideri Hadi Amiri liderliğindeki Koordinasyon Çerçevesi de oturuma katılmadı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu